4 C
Świecie
sobota 20 kwietnia 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaKoronowski Klub Kajakowca. Poznajcie jego historię

Koronowski Klub Kajakowca. Poznajcie jego historię [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Dzisiaj po przystani Koronowskiego Klubu Kajakowca nie ma już śladu. Mieściła się ona przy obecnej ul. Promenady, a doskonale widoczna była z ul. Tucholskiej

Kiedy powstał klub? Jak czytamy w opracowaniu „Sto lat sportu w Koronowie” klub powołany został do życia w grudniu 1930 roku. Prezesem był Stefan Kortz – prowadził on drogerię przy rynku, został zamordowany w lesie w Srebrnicy przez hitlerowców. Jak podaje Jerzy Nowicki w artykule „Z kart historii Klubu Kajakowców w Koronowie” (Tematy Koronowskie nr 98 2021 r.) przed Klubem Kajakowców w Koronowie funkcjonował Klub Wioślarzy oraz Towarzystwo Wioślarzy Brda. Uroczyste otwarcie przystani nastąpiło 8 lipca 1934 roku.

Szeroki zakres działania

Zakres klubu był bardzo szeroki. Organizowano spływy i zawody kajakowe, zawody pływackie, wieczorki czwartkowe połączone z występami gimnastyków „Sokoła”, występy muzyczne, bale. Wybuch wojny przerwał działalność klubu. W czasie okupacji przystań wykorzystywana była jako stajnia.

Reaktywacja i szybka likwidacja

Po wojnie klub reaktywował się 31 lipca 1945 roku. – W sierpniu 1945 roku zrzeszał 20 członków, we wrześniu już 50 – pisze w swoim opracowaniu „Koronowo w latach 1945-1989” zamieszczonym w „Dziejach Koronowa” Tomasz Kawski. – Reaktywował działalność podczas zebrania 31 lipca 1945 roku z udziałem przedwojennych członków Związku Kajakowców i Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Prowadził ożywioną działalność, np. we wrześniu 1945 organizował wieczorki towarzyskie, przygotowywał występy artystyczne i gimnastyczne na dożynki powiatowe oraz ćwiczenia w ramach PW i WF. Wyremontowali szałas kajakowy. Zgłosili akces do społecznego komitetu przebudowy zbory ewangelickiego. Oficjalne legalizacja nastąpiła 20 lutego 1946 roku z inicjatywy Stanisława Nowackiego. W zarządzie zasiadali: Antoni Lewandowski (prezes), Marian Kowalczyk, Bogumił Domek. Jesienią 1946 roku zastąpili ich: Stanisław Nowacki (prezes), Cieślewicz, Wiktoria Czapkowska, Zygmunt Moczadło, Lidia Wopińska. W 1946 roku powołano sekcję piłki nożnej. Klub był członkiem krakowskiego Polskiego Związku Kajakowego. Uległ likwidacji 21 października 1948 roku. Kolejne odwołania od decyzji z 4 listopada 1948 i 24 marca 1949 roku wojewoda odrzucił. Majątek – przystań kajakową przy ul. Promenady – przekazano Klubowi Sportowemu „Związkowiec” w Koronowie – dodaje autor opracowania.

Decyzja polityczna

Co było powodem likwidacji klubu? Jak przyznaje Jerzy Nowicki była to decyzja polityczna. – Polska wchodziła w tym czasie w okres stalinizmu, Władze nie tolerowały organizacji, która posiadała piękne tradycje przedwojenne – pisze w najnowszym wydaniu „Tematów Koronowskich” Nowicki.

Atak KBW

Przy okazji warto przypomnieć historię, która wydarzył się w kwietniu 1947 roku. Wtedy też 15 żołnierzy KBW rozpędziło z udziałem broni białej i palnej zamknięta zabawę Klubu Kajakowców. Powiatowy komendant MO w Bydgoszczy sprawę zbagatelizował.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x