17.5 C
Świecie
środa 22 maja 2024
Strona głównaBiznes, pieniądze i pracaKoronowo w strukturze bydgoskiego ZIT. To szansa na duże pieniądze

Koronowo w strukturze bydgoskiego ZIT. To szansa na duże pieniądze

W ubiegły czwartek (15 września) odbyło się pierwsze posiedzenie komitetu sterującego nowego ZIT BydOF. Jest to nowa instytucja, która pozwoli Bydgoszczy i jej sąsiadom z Metropolii Bydgoszcz skutecznie sięgać po duże pieniądze z Unii Europejskiej. Powstała by wszystkie samorządy skutecznie wykorzystały środki z perspektywy unijnej na lata 2021-2027. W skład nowej instytucji wchodzi również Gmina Koronowo

– Bardzo się cieszę, że sześć lat współpracy w ramach Metropolii Bydgoszcz wreszcie zaowocowało tak dużym przedsięwzięciem – przekazał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Mamy wspólny Bydgoski Obszar Funkcjonalny. Przed Metropolią Bydgoszcz najważniejsze zadanie – spójna polityka, która pozwoli rozwinąć skrzydła naszym miastom i ich mieszkańcom. Przez najbliższe lata będziemy współpracować, by zdobyć kilkaset milionów złotych na rozwój społeczno-gospodarczy Bydgoszczy oraz gmin sąsiadujących z największym miastem województwa. Wspólnie z moimi współpracownikami będziemy sercem tego zadania – dodał.

ZIT BydOF w perspektywie finansowej 2021-2027 będzie rozdzielał około 112,7 mln euro. Na co planuje przeznaczyć się środki? Między innymi zakup taboru niskoemisyjnego, usprawnienie systemu transportu miejskiego, budowę ścieżek rowerowych, wsparcie instytucji kultury, odnowę przestrzeni publicznej, rewitalizację. Wsparcie uzyskają również placówki edukacyjne kształcące na poziomie ogólnym i zawodowym oraz przedszkola.

Liderem przedsięwzięcia jest Bydgoszcz. – Cieszyliśmy się z przyjętej w 2015 roku ustawy o związkach metropolitalnych – mówi Łukasz Krupa, dyrektor Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. – Dawała ona możliwość utworzenia związków przez największe polskie miasta wraz z okolicznymi samorządami, które mogłyby sięgać po dodatkowe środki z budżetu państwa. Rząd PiS-u zmienił prawo tak, że w Polsce mogła powstać tylko jedna metropolia – na Śląsku. Inne duże miasta do dziś czekają na korzystne dla nich regulacje prawne w tym zakresie. Mimo tego gminy z zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego nie porzuciły chęci współpracy, tworząc Stowarzyszenie samorządowe Metropolia Bydgoszcz. Wspólnie działamy od 6 lat, a zintegrowane inwestycje terytorialne to kolejny rozdział w naszej historii.

fot. Robert Sawicki

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie