1.2 C
Świecie
wtorek 19 marca 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaKoronowo w czasach PRL-u. Tak wyglądało miasto

Koronowo w czasach PRL-u. Tak wyglądało miasto [ZDJĘCIA]

W dzisiejszym naszym cyklu historycznym chcielibyśmy zaprezentować Państwu fotografie Koronowa wykonane w latach 1945-1989

Jak podaje Włodzimierz Jastrzębski w swoim opracowaniu „Koronowo w czasie II wojny światowej (1939-1945)” zamieszczonym w „Dziejach Koronowa” miasto zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej 26 stycznia 1945 roku. Nie toczyły się w tym rejonie żadne większe walki, natomiast w 1946 roku miejscowe władze pościągały z pojedynczych mogił rozsianych po okolicy szczątki 281 żołnierzy radzieckich i utworzyły w Koronowie osobny cmentarz.

Pospolite ruszenie

Pierwszym burmistrzem miasta po zakończeniu działań wojennych został Józef Graczyk. Zaczęły szybko organizować się liczne placówki, przedsiębiorstwa i zakłady pracy. W lutym 1945 roku rozpoczęła działalność Publiczna Szkoła Podstawowa, kierownikiem został Józef Ceynowa. W tym samym miesiącu odbyła się pierwsza zbiórka harcerska. Natomiast w kwietniu uruchomiono koronowski browar, który stał się własnością państwa jako Zakłady Piwowarsko-Słodownicze w Koronowie. dzięki staraniom dr Franciszka Tywuschika i dr Bernarda Meyzego uruchomiono w Koronowie szpital. 1 kwietnia 1945 roku rozpoczęła działalność Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska. Pierwszym powojennym proboszczem koronowskiej parafii został Bronisław Jagła. Reaktywował się Klub Kajakowców, koronowski „Sokół”, powstał Bank Ludowy.

Zalew Koronowski zmienił wygląd okolicy

Kluczowym momentem w okresie PRL-u było powstanie Zalewu Koronowskiego. Pierwsze badania geologiczne przeprowadzono w 1946 roku. W latach 40-tych XX wieku powódź kilkukrotnie nawiedzała miasto. Budowę zalewu rozpoczęto w 1956 roku. Spiętrzanie wody rozpoczęto natomiast w 1960 roku. 4 marca 1961 roku elektrownię wodną w Samociążku oficjalnie przekazano do eksploatacji.

Komunistyczne władze

Władze dawały się we znaki mieszkańcom. Przykładowo zmieniano nazwy ulic na patronów partyjnych. W 1980 roku w wyniku prowadzonej polityki gruntami na terenie Koronowa i gminy zlikwidowano 243 gospodarstwa indywidualne i utworzono 11 zakładów wchodzących w skład PGR.

Lata 60-te w Koronowie

W 1961 roku Koronowo zamieszkiwało 7358 osób. W latach 60-tych powstało m.in. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, Spółdzielnia Mieszkaniowa, oczyszczalnia ścieków, osiedle 1000-lecia, ośrodki wczasowe na Romanowie i Pieczyskach, żelbetowe mosty na ul. Nakielskiej i Tucholskiej, szalet miejski, rozpoczęto budowę przychodni. W 1969 roku zlikwidowano natomiast kolejkę wąskotorową. W 1968 roku miasto hucznie świętowało 600-lecie nadania praw miejskich.

Koronowo w budowie

Lata 70-te rozpoczęły się od budowy obwodnicy Koronowa. Od jesieni do końca 1972 roku trwała budowa dworca autobusowego przeniesionego z Placu Zwycięstwa.14 października 1974 roku Liceum Ogólnokształcącemu nadano imię Leona Wyczółkowskiego. Na przełomie 1974 i 1975 roku podjęto budowę remizy przy ul. Ogrodowej. Rozpoczęto także budowę osiedla im. Brzęczkowskiego. W połowie lat 70-tych rozebrano natomiast restaurację w Grabinie. Z ważniejszych dat warto wymienić 18 sierpnia 1978 roku, kiedy to w Stoczni Gdańskiej 80-osobowa delegacja Ziemi Koronowskiej wzięła udział w uroczystym nadaniu imienia „Koronowo” jednostce wielozadaniowej. Jednostka zatonęła 16 marca 1979 roku.

Solidarność w Koronowie

Jesienią 1980 roku zarejestrowana została „Solidarność”. Strajkowały załogi Spółdzielni Krawieckiej i „Ponar-Remo”. W 1981 roku Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza KMG PZPR w Koronowie nabrała charakter rozliczeniowy. Część działaczy zaczęła domagać się oddolnych reform. 13 grudnia na ulice Koronowa wyjechały czołgi. W 1983 roku nowym naczelnikiem miasta został Władysław Ciesielski. 27 maja 1990 roku przeprowadzono pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory w Polsce do rad gmin. Do nowej Rady Miejskiej wybrano 28 radnych w 28 jednomandatowych okręgach. Przewodniczącym Rady został Kazimierz Szewczyk. Burmistrzem Koronowa – czyli Przewodniczącym Zarządu Miejskiego – wybrany został inż. Ryszard Zienkiewicz.

Fot. archiwum

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie