3.3 C
Świecie
wtorek 23 kwietnia 2024
Strona głównaAktualnościKomunikacja podmiejska do Koronowa? Problemem są fundusze

Komunikacja podmiejska do Koronowa? Problemem są fundusze

W 2018 roku ówczesny burmistrz Koronowa Stanisław Gliszczyński podpisał list intencyjny w sprawie połączenia miasta Bydgoszczy i gminy Koronowo wspólną międzygminną komunikacją autobusową wraz z integracją biletową. Podpis na dokumencie złożył także prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Do dzisiaj takie połączenia nie zostały uruchomione

Osoby, które korzystają z komunikacji autobusowej często narzekają na jakość połączeń pomiędzy Bydgoszczą a Koronowem. Chodzi m.in. o stale rosnące ceny biletów i niekorzystne rozkłady. Ponadto autobusy w godzinach porannych oraz w godzinach szczytu są przepełnione.

W ostatnim czasie burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski przeprowadził z mieszkańcami spotkanie „czat” na żywo poprzez profil społecznościowy Gminy Koronowo. Osoby w nim uczestniczące mogły zadawać włodarzowi pytania. Oczywiście nie zabrakło tych o komunikację podmiejską. Jak przekazał burmistrz powstała inicjatywa społeczna połączenia pomiędzy Koronowem a Bożenkowem, w taki sposób, aby skomunikować następnie to połączenie z linią MZK. – Samo MZK dla gminy Koronowo, czyli skomunikowanie to tak jak ma gmina Osielsko, to wyliczono nas na przeszło 700 tys. zł – mówił burmistrz. – Nie jesteśmy w stanie podjąć rękawicy i takich wielki pieniążków zapłacić – dodał.

Obecnie komunikacja podmiejska dociera do takich gmin jak Osielsko, Białe Błota, Dobrcz i Nowa Wieś Wielka. To, że nie są to małe pieniądze potwierdził nam Tomasz Okoński – rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. – Rozmowy dotyczące połączeń międzygminnych prowadzimy z wieloma gminami – mówi przedstawiciel ZDMiKP. – Prosimy jednak pamiętać, że wprowadzenie tego rodzaju połączeń autobusowych jest długotrwałe, uzależnione od wielu czynników, a przede wszystkim kosztowne – dodaje.

O jakie konkretnie pieniądze chodzi? Postanowiliśmy zapytać o to Urząd Gminy w Dobrczu. – Roczny koszt utrzymania linii to 767 887,13 zł jaki musi Gmina Dobrcz ponieść – przekazał nam Marcin Szczepański, inspektor ds. programów i projektów UG w Dobrczu. – Mamy podpisane porozumienie na cztery linie międzygminne: 93, 94, 95, 97 – dodaje. Natomiast w Nowej Wsi Wielkiej zaplanowane roczne koszty na funkcjonowanie linii międzygminnej wynoszą 1.440.779 zł.

fot. ilustracyjne

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x