18.1 C
Świecie
piątek 19 lipca 2024
Strona głównaAktualnościKiedy odbędą się wybory samorządowe? Termin jest mocno zagrożony

Kiedy odbędą się wybory samorządowe? Termin jest mocno zagrożony

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia medialne o ewentualnym przesunięciu terminu wyborów samorządowych

Ostatnie wybory samorządowe zostały przeprowadzone 21 października 2018 roku (pierwsza tura) i 4 listopada 2018 roku (druga tura). Wybieraliśmy wtedy wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast, radnych gminnych, powiatowych i sejmików województw. Wybory samorządowe w 2018 roku odbyły się po znaczącej nowelizacji prawa wyborczego. Wprowadzono m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ponadto wydłużono z czterech do pięciu lat kadencję organów samorządowych. Według tego następne wybory powinny odbyć się w 2023 roku.

Wybory samorządowe pół roku później?

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił ostatnio na antenie Radia Kraków, że wybory parlamentarne odbędą się w konstytucyjnym terminie – jesienią 2023 r. Natomiast jest problem z wyborami samorządowymi, ponieważ ich organizacja byłaby trudna ze względu na termin właśnie wyborów parlamentarnych. – Jesteśmy zdecydowani zaproponować ustawę, która przesunie termin wyborów samorządowych o pół roku – powiedział Terlecki.

Głos w sprawie zabrał premier

W poniedziałek o tę kwestię pytany był podczas konferencji prasowej w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu również stwierdził, że organizacja w tym samym czasie wyborów parlamentarnych i samorządowych byłaby trudna. – Rzeczywiście jest taki plan, aby stabilna sytuacja jaką mamy dzisiaj w polskich samorządach była, można by rzec, jeszcze stabilniejsza, żeby o kilka miesięcy czy o pół roku albo nieco dłużej, ale na 2024 rok przesunąć wybory samorządowe – powiedział premier Morawiecki.

Wojewoda i Krajowe Biuro Wyborcze nie wiedzą

My również postanowiliśmy zapytać o termin wyborów wyższe organy. Rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego nie udzielił informacji. – Proszę o skierowanie tych pytań do Krajowego Biura Wyborczego, które zajmuje się kwestią wyborów – przekazał Tomasz Wiśniewski, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego. Tak też zrobiliśmy. – Państwowa Komisja Wyborcza nie posiada, informacji dot. „przybliżonego terminu najbliższych wyborów samorządowych” – poinformowało Biuro Prasowe Krajowego Biura Wyborczego. – Jednocześnie wyjaśniam, że zasady ustalania terminu wyborów określone są ustawowo. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Kodeksu wyborczego wybory do organów samorządu terytorialnego zarządza Prezes Rady Ministrów nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad – dodał przedstawiciel Krajowego Biura Wyborczego.

Dewastacja porządku prawnego?

Ostatnio do informacji o planowanym przesunięciu terminu wyborów samorządowych odniósł się także były premier Donald Tusk. – Jeśli pozwolimy na to, że ze względu na pewne niejasności, czy niejednoznaczności w przepisach prawa rząd i partia rządząca będzie manipulowała terminami wyborów samorządowych to strach pomyśleć, co może być następnym krokiem. Nie ma najmniejszego powodu, by przesuwać termin wyborów nawet, jeśli niektórzy samorządowcy uznają, że jest fajnie mieć o pół roku dłuższą kadencję. To nie jest wystarczający powód, żeby tak dewastować porządek prawny, porządek ustrojowy. Chcemy wszyscy żyć w kraju, gdzie wiadomo kiedy są wybory – powiedział Tusk. Jednocześnie dodał, że wybory można zrobić tydzień po tygodniu lub za miesiąc i PKW nie powinna mieć z tym problemu.

Fot. IN

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie