20.3 C
Świecie
sobota 20 lipca 2024
Strona głównaKultura i rozrywkaJuż w sobotę duże wydarzenie w Byszewie. Patronat Honorowy objął Prezydent RP

Już w sobotę duże wydarzenie w Byszewie. Patronat Honorowy objął Prezydent RP

Już w najbliższą sobotę (20 sierpnia) w Byszewie odbędzie się piknik historyczno-militarny. Organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji

Przywrócenie pamięci Batalionowi Obrony Narodowej Koronowo – to główny cel wydarzenia. Całość rozpocznie się o godz. 9:30 od złożenia kwiatów na grobie żołnierzy na cmentarzu parafialnym. Kolejnym punktem będzie msza święta przy ołtarzu na wodzie. Po mszy nastąpi pośmiertne wręczenie odznaczenia żołnierzowi BON Koronowo oraz poczęstunek. Kulminacja nastąpi o godz. 13:00. Wtedy też zaplanowano inscenizację walk BON Koronowo na pozycji byszewskiej (miejsce inscenizacji: ogrody parafialne). To jednak nie wszystko. Na godz. 14:00 zaplanowano występy artystyczne i wystawę sprzętu wojskowego. Będzie też pokaz dynamiczny – atak na konwój. Nie zabraknie również stoisk wystawowych. Dla zgłodniałych przygotowano strefę gastronomiczną.

Warto podkreślić, że Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP. – Przygotowywane uroczystości upamiętniają bohaterstwo żołnierzy Koronowskiego Batalionu Obrony Narodowej – informuje Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP. – Przypomnienie ich poświęcenia w obronie Pomorza i na szlaku bojowym wiodącym do oblężonej Warszawy to godny uznania przykład krzewienia wiedzy o naszych mężnych przodkach walczących o wolność Ojczyzny. Z przyjemnością informuje o objęciu nad tym przedsięwzięciem Patronatu Narodowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronat ten został ustanowiony przez Prezydenta RP nad projektami, które wpisują się w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości i służą godnemu upamiętnieniu oraz upowszechnieniu patriotycznych postaw, dokonań i aspiracji Polaków – dodaje Paweł Szrot.

Organizatorami wydarzenia są Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski, Towarzystwo Miłośników Historii BON Koronowo, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych RP oraz Parafia Świętej Trójcy w Byszewie. Oprócz tego patronat nad imprezą objął wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Instytut Pamięci Narodowej. Wydarzenie nie mogłoby także się odbyć bez wsparcia licznych sponsorów.

Fot. eXbee

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie