18.1 C
Świecie
piątek 19 lipca 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaJuż jutro Bieg Mikrutów. Kim było wybitne rodzeństwo z Koronowa?

Już jutro Bieg Mikrutów. Kim było wybitne rodzeństwo z Koronowa?

Już jutro (24 kwietnia) odbędzie się jubileuszowa 10. edycja Biegu im. Braci Mikrutów. Postanowiliśmy przybliżyć Państwu patronów tego sportowego wydarzenia

Najstarszym z braci Mikrutów był Władysław. Przyszedł on na świat 12 stycznia 1908 roku. Już od najmłodszych lat był miłośnikiem lekkoatletyki. Szybko znalazł się w szeregach koronowskiego Sokoła. Tam wybił się ponad przeciętność. Następnie przeszedł do Sokoła Bydgoszcz. W 1930 roku po raz pierwszy zdobył tytuł Mistrza Polski w rzucie oszczepem. Stanowił silny punkt reprezentacji Polski. Warto zaznaczyć, że oprócz sportowca był jednocześnie rolnikiem. Zmarł w 1991 roku. Spoczywa na cmentarzu w Dobrczu. Z ważniejszych osiągnięć w jego życiu sportowym należy wymienić chociażby pięciokrotne stawanie na podium podczas Mistrzostw Polski. W latach 1929 – 1933 dziesięć razy bronił barw narodowych w meczach międzypaństwowych. W 1930 i 1932 trzykrotnie poprawiał rekord Polski.

Drugim w kolejności bratem był Albin. Urodził się 26 stycznia 1910 roku. Już w czasie służby wojskowej dał się poznać jako znakomity i dojrzały sportowo dziesięcioboista, zajmując w zawodach okręgowych zdecydowanie pierwsze miejsce. W 1935 roku w Bydgoszczy zdobył w pięcioboju mistrzostwo Pomorza. Należał do ścisłej kadry dziesięcioboistów. Zmarł 18 marca 1990 roku w wieku 80 lat.

Najmłodszym z braci był Franciszek urodzony 10 stycznia 1912 roku. Został szybko zauważony przez trenerów z bydgoskiego Sokoła. Franciszek był dwukrotnym mistrzem Polski w rzucie oszczepem w 1931 i 1939 roku. Po zakończeniu długiej kariery zawodniczej został trenerem i działaczem sportowym. Był także wiceprezesem ds. sportowo-szkoleniowych w koronowskim klubie Energetyk.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie