18.1 C
Świecie
piątek 19 lipca 2024
Strona głównaAktualnościIle numerów PESEL nadano uchodźcom w gminie Koronowo? Znamy dane

Ile numerów PESEL nadano uchodźcom w gminie Koronowo? Znamy dane

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski zaczęli przybywać uchodźcy wojenni. Wielu z nich znalazło również schronienie w gminie Koronowo

Według sprawozdania burmistrza Koronowa z działalności międzysesyjnej od 16 marca nadawane są numery PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy. Do 14 kwietnia nadano numery PESEL łącznie 585 osobom. Profil Zaufany założono 278 osobom.

Działania mające na celu zapewnienie wszelkiej pomocy osobom z Ukrainy koordynuje Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego. Na terenie gminy Koronowo schronienie znalazło niemal 600 osób. Uchodźcy zamieszkują w obiektach zbiorowego zakwaterowania oraz mieszkaniach udostępnionych im przez prywatne osoby.

Na wsparcie obywateli Ukrainy przebywających w ośrodkach wczasowych wpłynęły do Urzędu Miejskiego w Koronowie środki od wojewody. Specjalną ofertę zajęć artystycznych dla dzieci z Ukrainy przygotował natomiast Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie. Na marcowej sesji Rady Miejskiej skarbnik Alicja Tymek przekazała, że na specjalne konto mieszkańcy wpłacili 9 tys. zł.

– Uchodźców w ośrodkach mamy do 1 czerwca – mówił na sesji burmistrz Patryk Mikołajewski. – Ilu z tych państwa wyjedzie do siebie, albo ilu będzie w innych miastach, tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Za wszelką cenę rękoma i nogami staramy się, aby uniknąć relokacji tych ludzi na halę widowiskowo-sportową, gdyż byłoby to swego rodzaju skoszarowanie bez absolutnie żadnej prywatności dla tych ludzi. Stąd moi pracownicy podjęli misję objazdową tj. inwentaryzację budynku nad bunkrem do którego przewidziane jest wstępnie około 40 osób. Wiem, że 40 osób to jest kropla w morzu potrzeb na 580 osób w naszej gminie. Musimy być przygotowani na to, że część tych osób zostanie w naszej gminie i w tych ośrodkach nie zostanie i ja nie chciałbym, aby z dniem 1 czerwca ci ludzie koczowali na rynku, a już w ogóle bym nie chciał, aby mieszkali na hali, bo uważam, że to nie są warunki dla kobiet z dziećmi – dodał gospodarz gminy Koronowo.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie