9.4 C
Świecie
czwartek 13 czerwca 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaGroby wśród leśnych zarośli. Jakie tajemnice skrywa miejsce pod Koronowem?

Groby wśród leśnych zarośli. Jakie tajemnice skrywa miejsce pod Koronowem?

Według danych statystycznych zamieszczonych na Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Koronowie osada Wymysłowo na koniec 2021 roku zamieszkiwana była przez… jedną osobę

Gdzie konkretnie znajduje się ta osada? Musimy udać się do Nowego Jasińca, a następnie leśnymi drogami w kierunku przeprawy przez Zalew Koronowski w Wielonku.

Dawniej teren ten wyglądał inaczej. Zamieszkiwało tu więcej ludzi. Ponadto przepływała tędy rzeka Brda. Później utworzono Zalew Koronowski. Mało tego. Istniała tutaj przeprawa w postaci mostu. I to właśnie po spiętrzeniu wód zalewu, zlikwidowaniu mostu w Wymysłowie, utworzono prom w Wielonku. Według dostępnych materiałów i wspomnień mieszkańców most w tej miejscowości był drewniany, a później został wybudowany most stalowy – jednoprzęsłowy. Korzystali z niego nie tylko mieszkańcy Wymysłowa, ale też np. Olszewki – zatopionej wsi. Z Wymysłowa prowadziła droga do Olszewki i Wielonka.

Jeżeli mówimy o mieszkańcach Wymysłowa to warto w tym miejscu przytoczyć historię rodziny Warszawskich z Pieczysk. Ostatnio pisaliśmy o nich szczegółowo w artykule Dramatyczne losy rodziny Warszawskich. Uczczono ich pamięć. To właśnie m.in. niemieccy mieszkańcy Wymysłowa wstawili się za rodziną Warszawskich. Podpisali oni petycję o uwolnienie aresztowanych. Pojechał z nią do bydgoskiego gestapo Niemiec Schauer z Wymysłowa. Niestety wrócił z niczym.

Pozostałością po niemieckich osadnikach z Wymysłowa jest cmentarz ulokowany dzisiaj tuż nad brzegiem Zalewu Koronowskiego. Do dzisiaj zachowało się kilka nagrobków. Na jednym z nich widnieje napis „Johana Susana Schauer”.

fot. archiwum IN / forum BSMZ Bunkier

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie