18.1 C
Świecie
piątek 19 lipca 2024
Strona głównaAktualnościGościeradz, Wtelno, Tryszczyn, Morzewiec – mieszkańcy skarżą się na przerwy w dostawach...

Gościeradz, Wtelno, Tryszczyn, Morzewiec – mieszkańcy skarżą się na przerwy w dostawach prądu. Co na to Enea?

W tej sprawie podczas jednej z sesji Rady Miejskiej w Koronowie apelowała radna Mirosława Holka. Niedawno Enea udzieliła odpowiedzi

Radna Mirosława Holka sprawę poruszyła już na początku tego roku, podczas pierwszej w 2021 roku sesji Rady Miejskiej w Koronowie. W złożonej interpelacji czytamy: – W związku z częstymi wyłączeniami energii elektrycznej w miejscowości Wtelno, Tryszczyn, Morzewiec, Gościeradz, proszę o interwencje w firmie Enea Operator w celu przeciwdziałania takiej sytuacji. Są to krótkotrwałe wyłączenia i ponowne włączenia, które są szkodliwe dla urządzeń elektrycznych, a także powoduje zatrzymanie ciągów technologicznych w przedsiębiorstwach, co często skutkuje długotrwałym ponownym rozruchem.

Interpelacja została złożona na sesji, która odbyła się 26 stycznia 2021 roku. Na Biuletynie Informacji Publicznej nie ma zamieszczonej odpowiedzi. Odczytana została ona na ubiegło tygodniowej sesji przez przewodniczącą Rady Miejskiej w Koronowie Katarzynę Szultę-Romaniuk. Enea odpowiedzi udzieliła 21 czerwca 2021 roku. Jak informuje przedsiębiorstwo linia 15 kV Koronowo-Stopka zasila miejscowości Wtelno, Tryszczyn, Morzewiec, Gościeradz. Zabiegi eksploatacyjne polegające na oględzinach planowych i doraźnych połączonych z wykonaniem wycinek podrastającyh pod linią drzew i krzewów prowadzone są z zgodnie obowiązującymi normami. Kompleksowa wycinka pod przedmiotową linią miała miejsce w 2016 roku, a cięcia gwarancyjne prowadzone były do roku 2019. Zdaniem Enei na bieżąco prowadzone są wycinki drzew i krzewów. W pierwszym kwartale 2021 wykonano kompleksowe oględziny linii Koronowo-Stopka. W ich następstwie usunięto zdiagnozowane na linii średniego napięcia usterki.

– Po każdym krótkotrwałym wyłączeniu analizowane są przyczyny występowanie zakłóceń – odpowiada Enea. – W kwietniu bieżącego roku wykonano również sprawdzenie i regulację nastaw zabezpieczeń dla linii zlokalizowanych w głównym punkcie zasilającym w Koronowie. Większość krótkotrwałych zakłóceń ma charakter przemijający w związku z tym trudno je jednoznacznie zidentyfikować i zlokalizować. W dalszej kolejności planowane są inwestycje związane z izolowaniem przewodów na linii oraz zabudową rozłączników sieci sterowanych radiowo. Takie rozwiązanie zapewni ograniczenie obszaru występowania potencjalnych zakłóceń. W kolejnych latach w ramach uruchomianych programów sieciowych Enei Operator planowane jest skablowanie odcinków linii napowietrznych przebiegających przez tereny leśne. Na chwilę obecną liczba zakłóceń znacząca spadła. W pierwszym kwartale tego roku wystąpiło sześć przerw w zasilaniu. W trosce o naszych odbiorców dokładamy wszelkich starań, aby przerw w dostawach energii elektrycznej było jak najmniej, a jeśli wystąpią staramy się, aby były jak najkrótsze – dodaje na zakończenie Enea.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x