7.1 C
Świecie
czwartek 18 kwietnia 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaGóra św. Jana zmienia swoje oblicze. Zaplanowano coś specjalnego

Góra św. Jana zmienia swoje oblicze. Zaplanowano coś specjalnego

Jeszcze do niedawna miejsce to było zarośnięte krzakami oraz mocno zdewastowane. Dzięki władzom gminy oraz pasjonatom Góra św. Jana zmienia swoje oblicze i zyskuje dawny blask

Jak podają historycy nazwa wzgórza pojawia się w XIX wieku, ale zapewne istniała już dużo wcześniej. Wiadomo, że już w 1745 roku była w Koronowie kolumna św. Jana Nepomucena. Do końca nie jest znana lokalizacja, ale prawdopodobnie usytuowana była na omawianym wzgórzu. Tego typu przedstawienie św. Jana Nepomucena było bardzo popularne zwłaszcza w XVII – XVIII wieku Dlaczego? Święty miał chronić przed powodziami. Takie też miały miejsce w Koronowie, m.in. w 1888 roku, kiedy to zniszczony został murowany młyn w Starym Dworze. Przed wojną figura była z brązu. Jest podejrzenie, że zabrali ją hitlerowcy i przetopili na zbrojenie. Po wojnie stawiano nowe postumenty z figurami, ale były one niszczone przez wandali.

Od kilku lat miejsce to zyskuje dawny blask. Projekt uzgodniony został z konserwatorem zabytków. Prace rozpoczęły się w czerwcu 2019 roku. Zaczęto od usunięcia krzewów, suchych drzew i konarów. Później przystąpiono do odbudowy postumentu. Pomyślano też o schodach. W ubiegłym roku pojawiła się figura św. Jana Nepomucena. Odbyła się msza święta i poświęcenie figury. Niedawno pojawiło się także ogrodzenie i kamień wokół figury.

Na 22 maja zaplanowano natomiast obchody Dnia św. Jana Nepomucena. Wydarzenie odbędzie się na Górze św. Jana w Parku Grabina. W programie jest msza święta, koncert młodzieżowej orkiestry dętej MGOK, wystąpienia gości (wspomnienia i przedstawienie planów ożywienia Grabiny) oraz poczęstunek. Początek o godz. 15:00.

fot. Góra św. Jana / archiwum IN

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie