18.1 C
Świecie
piątek 19 lipca 2024
Strona głównaAktualnościDuże emocje na sesji w Koronowie. Burmistrz chce się modlić za radnego...

Duże emocje na sesji w Koronowie. Burmistrz chce się modlić za radnego Gliszczyńskiego

W ubiegłym tygodniu odbyła się sesja Rady Miejskiej w Koronowie. Była to tzw. sesja absolutoryjna na której udzielane było wotum zaufania i absolutorium burmistrzowi Koronowa

Łącznie sesja trwała osiem godzin. Aby przyjąć uchwałę w sprawie udzielenia burmistrzowi wotum zaufania konieczne było rozpatrzenie obszernego raportu o stanie gminy za 2021 rok. Podczas debaty swoje zastrzeżenia do raportu wniosła przewodnicząca Rady Miejskiej w Koronowie Katarzyna Szulta-Romaniuk. Jej zdaniem raport zawiera nieaktualne informacje oraz występują błędy stylistyczne, co źle świadczy o burmistrzu i gminie. – Mogę wyrazić tylko głęboki żal z tego powodu, że zaszła taka straszliwa pomyłka – mówił na sesji burmistrz. – Jest to ewidentnie pomyłka pracownika, który zgłaszał tę pomyłkę pani i przepraszam za niego. Była pani o tym poinformowana. Państwo za to też przepraszam – dodał.

Co z plażą w Samociążku i Muzeum Ściśle Tajne w Tryszczynie?

Natomiast radny Piotr Mitera pytał o plażę w Samociążku. W jednym z filmów promujących gminę, burmistrz informował, że nie toczą się już rozmowy o dzierżawę plaży, a o jej wykup. Oprócz plaży radny pytał o Muzeum Ściśle Tajne w Tryszczynie. – To nie są pytania do raportu, tylko to są pytania do wolnych wniosków – stwierdził Patryk Mikołajewski. W obronie radnego stanęła przewodnicząca rady. – Na zeszły rok złożyliśmy ofertę do Enea Nieruchomości o plażę w Samociążku, dokonaliśmy wyceny i złożyliśmy ofertę, czekamy na zebranie zarządu, które to albo potwierdzi albo da pozytyw albo negatyw – przekazał włodarz. Do Muzeum Ściśle Tajne w Tryszczynie burmistrz nie odniósł się.

Zastrzeżenia radnego Gliszczyńskiego

Sporo zastrzeżeń nie tylko do raportu, ale ogólnie do działań burmistrza wniósł radny Stanisław Gliszczyński. Jego zdaniem raport nie zawiera sukcesów sportowych Igi Baumgart-Witan. – Chciałem bardzo nagrodzić panią Igę Baumgart-Witan, zwróciłem się do Państwa radnych, pamiętacie jak chcieliśmy opracować uchwałę o nagradzaniu sportowców, bo nasza gmina nie posiada takiej uchwały, niestety nie wpłynął od Państwa żaden wniosek – odniósł się do pytania Patryk Mikołajewski.

O co jeszcze pytał radny Gliszczyński

Ponadto radny dopytywał o ilość inwestorów na terenie gminy, jakość pumptracku przy hali MGOSiR, brak ścieżek rowerowych, monitoring osuwisk, współpracę z Gminną Radą Kobiet.

Radny Skotnicki chwali za inwestycje

Swoją analizę i przemyślenia dot. raportu przedstawił radny Tomasz Skotnicki. – Wydatki inwestycyjne to już jest 24 mln zł w roku 2021 i nadal widzimy ten wskaźnik wzrostowy – mówił radny. – Największe z nich to zabezpieczenie osuwiska na ul. Tucholskiej, ul. Zbożowa w Koronowie, ul. Igrzyskowa w Samociążku, zagospodarowanie plaży w Pieczyskach, sieć wodno-kanlizacyjna na ul. Wiśniowej i Brzoskwiniowej i wiele innych mniej kosztownych, ale równie ważnych inwestycji jak wspomniany pumptrack, który był inicjatywą dzieci i młodzieży – dodał Tomasz Skotnicki. Jednocześnie radny wyraził nadzieję, że w końcu może uda się przeprowadzić modernizację oświetlenia ulicznego i remonty placów zabaw.

Radni mocno podzieleni

Radni w sprawie udzielenia burmistrzowi wotum zaufania bardzo się podzielili. Za głosowało 11 radnych, przeciw 6, a 3 radnych wstrzymało się od głosu. Wyniki głosowania można sprawdzić w galerii, pod tym artykułem.

„Nota zero”

Później przedstawiono sprawozdania z wykonania budżetu, informacje dotyczące wykonanych zadań, sprawozdania finansowe, opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej, informacje o stanie mienia komunalnego, opinię Komisji Rewizyjnej. – Władze gminy tak naprawdę niewiele w roku ubiegłym zrobiły – skomentował sytuację radny Stanisław Gliszczyński. – To potwierdza wysokość i ilość realizowanych inwestycji. Oczywiście po raz kolejny powtórzę to są moje odczucia. Należy oceniając po raz kolejny pracę burmistrza oraz jego służb odnieść się do tego czy byli efektywni. Moje podsumowanie panie burmistrzu to nota zero. Dziwi mnie też Państwa w tym zakresie zadowolenie. Oceniacie siebie, że zgromadziliście dodatkowe środki na rachunku bankowym, czyli kasa wpływała, a wy tak naprawdę udajecie, że to sukces, bo nie chciało się w pewien sposób ruszyć i coś dla naszej gminy więcej zbudować. Zganiacie to tak naprawdę na pandemię, na wysokie ceny w przetargach, a zostały tak naprawdę pieniądze. Słowo efektywność jest wam trochę obce. Gdyby w Pańskiej – panie burmistrzu – kadencji nie pojawił się Fundusz Dróg Samorządowych to chyba nie było się tak naprawdę czym pochwalić. Zwrócić trzeba też uwagę na stosunek do mieszkańców przejawiający się przede wszystkim butą, arogancją, obłudą, kłamstwem. Panie burmistrzu jak się stanie przed lustrem to trzeba sobie zadać pytanie czy tak naprawdę jestem taki wspaniały, taki nieomylny, czy nie skorzystać z wielu rad, czy rzeczywiście pan ma racje. Pana obowiązkiem jest wysłuchać i traktować w pewien sposób ze zrozumieniem. Generalnie uważam, że wizerunkowo gmina na tym traci – dodał Stanisław Gliszczyński.

„Możemy sobie bajać na różne tematy”

– Jeśli komuś chamsko odpisałem lub odpowiedziałem to prosiłbym o przykład, bo tak możemy sobie bajać na różne tematy – odniósł się do słów radnego burmistrz Patryk Mikołajewski. – Mówił pan kilkukrotnie o swoich uczuciach, ja w tę sferę nie chciałbym w ogóle wchodzić. Ja jestem wychowany tak, że nigdy publicznie nie nazwałbym pana zerem, ani gościem o zerowych kompetencjach. Kiedyś jeszcze pan zrozumie, że nie tędy droga i na tym pan najwięcej traci. Życzę panu wszystkiego dobrego i będę się za pana modlił – dodał.

W głosowaniu nad zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, aż siedmiu radnych wstrzymało się od głosu. Jak głosowali radni w sprawie udzielenia absolutorium? 11 radnych było za, czterech przeciwnych, a czterech wstrzymało się od głosu. Najciekawsze rozegrało się jednak po ogłoszeniu przerwy i wznowieniu obrad. Emocjonujące wystąpienie wygłosiła przewodnicząca Rady Miejskiej w Koronowie Katarzyna Szulta-Romaniuk. – Pragnę skomentować pewien epizod, który nastąpił po udzieleniu absolutorium panu burmistrzowi – mówiła przewodnicząca. – Kultura nakazywała złożyć gratulacje, co chciałam uczynić, natomiast pan burmistrz, ani nie podał mi ręki, ani nie przyjął ode mnie kwiatów. Myślałam, że opinia pana radnego Gliszczyńskiego była zawyżona, jednak w tej chwili przyznaje panu rację – dodała Katarzyna Szulta-Romaniuk.

W ubiegły czwartek poprosiliśmy burmistrza Koronowa o skomentowanie sprawy. Czekamy na odpowiedź.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie