9.4 C
Świecie
czwartek 13 czerwca 2024
Strona głównaInwestycjeDroga z Mąkowarska do Buszkowa też ma przejść przebudowę. Znamy termin

Droga z Mąkowarska do Buszkowa też ma przejść przebudowę. Znamy termin

Niedawno informowaliśmy o przebudowie drogi krajowej numer 25 z Buszkowa do Tryszczyna. Mieszkańcy dopytywali o pozostały fragment „krajówki” przebiegający przez gminę Koronowo, czyli odcinek z Mąkowarska do Buszkowa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała nam dobre wieści

Przypomnijmy, że jakiś czas temu zbierane były podpisy odnośnie budowy ścieżki rowerowej wzdłuż DK 25. W sprawę mocno zaangażowali się mieszkańcy Nowego Dworu. Odbyło się też spotkanie z posłem Piotrem Królem – zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury. Poseł Król przekazał pozytywne informacje. Mieszkańcy walczyli o ścieżkę rowerową, a okazuje się, że inwestycja będzie w dużo większym zakresie. Konkretnie droga krajowa numer 25 ma przejść przebudowę na odcinku Buszkowo-Koronowo-Stopka-Tryszczyn o łącznej długości 17,5 km. Koszt całkowity inwestycji to ponad 330 mln złotych. Roboty budowlane powinny rozpocząć się w 2025 roku.

Ile potrwa budowa?

– Rozbudowa DK25 Buszkowo – Tryszczyn obejmuje 4 zadania i ma na celu podniesienie bezpieczeństwa ruchu drogowego, poprawienie przejazdu tranzytowego i lokalnego, budowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów oraz modernizację konstrukcji drogi – przekazał nam Julian Drob, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Docelowo droga będzie posiadać przekrój 1×2, poszerzenie pasów ruchu do 3,5 metra (obecnie w na wielu odcinkach jest to 3,05m) i podniesienie nośności do 11,5 t/oś. Okres przygotowawczy, który obejmuje opracowanie dokumentacji i ew. uzyskanie decyzji środowiskowej (w zależności od przyjętych rozwiązań docelowych) dla danego odcinka obejmuje lata 2022-26. Z kolei budowa lata 2025-28 – dodaje przedstawiciel drogowców.

Ekrany akustyczne, lewoskręty…

Zadania obejmą także takie rozwiązania jak budowa przepustów, ekrany akustyczne, kanały technologiczne, lewoskręty czy oświetlenie drogowe. Z prac wyłączone jest istniejące rondo w Koronowie (DK25/DK56/DW243).

Co z odcinkiem Mąkowarsko-Buszkowo?

GDDKiA przymierza się także do przebudowy DK 25 z Mąkowarska do Obodowa. W związku z powyższym mieszkańcy zaczęli zastanawiać się dlaczego nie zostanie wyremontowany też odcinek z Mąkowarska do Buszkowa. W sprawę zaangażowany był m.in. radny Rady Miejskiej w Koronowie Wojciech Orliński. – Chciałbym pogratulować, bo jest to olbrzymi problem i wielu mieszkańców, którzy mieszkają po prawej lub po lewej stronie drogi krajowej 25, szczególnie po uruchomieniu S5, wiedzą co to jest wysyłać swoje dzieci do szkoły – mówił podczas jednej z sesji radny Orliński. – Chciałbym powiedzieć, że jest to problem dotyczący całej gminy i z dużym zdziwieniem przyjąłem tę informację, bo od Obodowa do Mąkowarska z drugiej strony jest już właściwie zatwierdzony plan modernizacji drogi. Zrobienie tego planu i nie ujęcie drogi od Buszkowa do Mąkowarska pozostawia na drodze krajowej nr 25 jedną wieś – dodał radny.

W 2026 roku ruszy budowa?

Niedawno pojawiły się informacje, że GDDKiA również ma w planach przebudowę drogi z Mąkowarska do Buszkowa. Potwierdził nam to rzecznik prasowy drogowców. – Zakres planowanego zadania rozbudowy DK25 Mąkowarsko – Buszkowo to km 115+570 do km 120+400 – mówi Julian Drob. – Celem jest poprawa przejazdu ruchu tranzytowego i lokalnego, podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego i dostosowanie nośności jezdni do 11,5 t./oś. Droga będzie posiadać jedną jezdnię po 2 pasy ruchu o szerokości 3,5 metra. Powstanie także ścieżka pieszo-rowerowa na całej długości. Prace przygotowawcze obejmujące m.in. przygotowanie dokumentacji projektowej przewidziane są na lata 2023-26 a budowa w latach 2026-27. Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 41 mln zł – dodaje rzecznik.

40 km drogi do przebudowy

Ogółem na 65 km odc. DK25 Tryszczyn – Zamarte (gr. woj. pomorskiego) w ciągu najbliższych lat planuje się rozbudowę lub poprowadzenie nowym śladem (jak w przypadku obwodnic Sępólna i Kamienia Krajeńskiego) łącznie aż 40 km tej drogi krajowej.

Fot. Google Street View

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie