15.9 C
Świecie
środa 22 maja 2024
Strona głównaAktualnościDroga śmierci w gminie Koronowo. Co z poprawą bezpieczeństwa?

Droga śmierci w gminie Koronowo. Co z poprawą bezpieczeństwa?

Niedawno na drodze krajowej numer 25 na odcinku Koronowo-Mąkowarsko doszło do dwóch tragicznych w skutkach wypadków. Już prędzej mieszkańcy oraz koronowscy radni zwracali się do GDDKiA o poprawę bezpieczeństwa

6 października na DK 25 w Mąkowarsku w wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych śmierć na miejscu poniósł 65-latek. Jak informowała Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy kierujący fordem na łuku drogi nie dostawał prędkości do panujących warunków na drodze, uderzył w barierki i zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie uderzył w niego pojazd marki Renault. Niestety w wyniku uderzenia 65-latek poniósł śmierć na miejscu. Kierowca renault został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala.

Do innego wypadku doszło cztery dni później. Tym razem w Lucimiu na tej samej drodze krajowej. 18-letnia kobieta kierująca citroenem C1 nie dostosowała prędkości do warunków drogowych i zjechała na pobocze, a następnie wpadła w poślizg i zjechała na przeciwny pas. Tam zderzyła się czołowo z jadącym tym pasem ruchu samochodem peugeot 5008. W wyniku zdarzenia kierująca Citroenem poniosła śmierć na miejscu, natomiast kierowca i pasażerka peugeota zostali przewiezieni do szpitala.

Na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej w Koronowie (jeszcze przed dwoma tragicznymi wypadkami) o poprawę bezpieczeństwa apelował radny Wojciech Orliński. – Wielokrotnie po wypadkach śmiertelnych na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 25 (skrzyżowanie Wilcze-Kadzionka), ja i poprzedni radni składaliśmy wniosek o oświetlenie stałe skrzyżowania – mówił radny. – Sygnalizacja i oświetlenie fotowoltaiczne przy długim zachmurzeniu w deszczowe dni i mgle jest praktycznie niewidoczne. Mimo, że po kolejnych interpelacjach GDDKiA informowała o ujęciu zadania w planie w ciągu dwóch lat, oświetlenia lampami drogowymi z sieci energii elektrycznej nie zainstalowano – dodał. Radny poprosił także o ponowne przeanalizowanie możliwości budowy ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku Lucim-Mąkowarsko. Jego zdaniem połączenie drogi krajowej z trasą S5 spowodowało zwiększenie ruchu pojazdów na tym odcinku.

Sprawy w swoje ręce postanowili wziąć także mieszkańcy. Aktywnie w sprawę zaangażował się klub piłkarski Sokół Nowy Dwór. Jeszcze przed tragicznymi zdarzeniami z tego miesiąca zbierali oni podpisy pod petycją w sprawie wybudowania ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku Okole-Mąkowarsko.

22 października w Szkole Podstawowej w Buszkowie odbyło się spotkanie w tej sprawie. Uczestniczyli w nim m.in. poseł Piotr Król – wice szef komisji infrastruktury oraz Przemysław Antoniak – zastępca dyrektora GDDKiA ds. inwestycji. – Przemysław Antoniak z GDDKiA poinformował o otrzymaniu zielonego światła z ministerstwa na przygotowanie koncepcji pod przebudowę całego odcinka drogi od Mąkowarska do Gościeradza z uwzględnieniem ciągów pieszo – rowerowych , doświetlenia przejść dla pieszych i całej infrastruktury potrzebnej przy tak wielkim przedsięwzięciu – poinformował na swoim profilu społecznościowym Wojciech Skoczek, jeden z organizatorów spotkania. – Pan Poseł Piotr Król wraz z Panem Burmistrzem oraz Panem Antoniakiem zapowiedzieli konsultacje z mieszkańcami każdej z wsi przy tworzeniu Projektu, aby każda ze stron mogła dołożyć swoją cegiełkę . Podsumowując pisaliśmy o ścieżkę, wychodzimy z konkretną obietnicą i pewnością że pewne pracę już się rozpoczynają. Teraz trzeba przetrwać ten papierowy okres i podtrzymywać płomień pod tym świeżo roznieconym ogniem – dodaje Wojciech Skoczek.

My również postanowiliśmy zapytać GDDKiA o plany związane z poprawą bezpieczeństwa na tym odcinku drogi krajowej. Odpowiedzi w ubiegłym tygodniu udzielił nam Julian Drob, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału GDDKiA. Oto pełna treść: – W nawiązaniu do nadesłanych pytań odnośnie drogi krajowej nr 25 na odc. Koronowo – Mąkowarsko informujemy, że w przygotowaniu znajduje się rozbudowa drogi krajowej na odcinku Obodowo – Mąkowarsko. 23 czerwca został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. W 2022 roku planowany jest przetarg na roboty budowlane. Prace przewidziane są na rok 2023.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x