-4.4 C
Świecie
środa 29 listopada 2023
Strona głównaAktualnościCzy w Koronowie powstanie Młodzieżowa Rada Gminy? Problemem jest pandemia

Czy w Koronowie powstanie Młodzieżowa Rada Gminy? Problemem jest pandemia

Sprawa utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy w Koronowie przetacza się od początku obecnej kadencji. Pomimo tego, że wybory samorządowe zostały przeprowadzone jesienią 2018 roku taki organ w Koronowie nie został utworzony

O sprawę upomniał się ostatnio radny Tomasz Skotnicki. Złożył on interpelację z prośbą o powołanie Młodzieżowej Rady Gminy. Jak podkreśla radny może to znacząco wspomóc realizację zadania publicznego polegającego na edukacji samorządowej. – Działalność młodzieży w strukturach JST będzie miała wpływ na jakość stanowionego prawa, poprawę komunikacji i przepływ informacji pomiędzy władzami a młodzieżą – argumentuje radny Skotnicki. – Dialog z radnymi umożliwi pozyskanie dogłębnej wiedzy na temat potrzeb, problemów i oczekiwań lokalnej, młodej społeczności. Rada umożliwi dyskusję z władzą samorządową i budowanie kapitału ludzkiego oraz społecznego na szczeblu lokalnym. Działalność Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Koronowo poprawi wizerunek i transparentność władz lokalnych oraz zwiększy zaufanie obywateli do administracji samorządowej – dodaje.

Sytuacja pandemiczna utrudnia działanie

W odwiedzi burmistrz Koronowa przekazał, że pomysł ten jest rozważany od 2019 roku. – Niestety sytuacja pandemiczna i związane z nią ograniczenia (np. zdalna nauka) utrudniają pewne działania, dlatego do tematu Młodzieżowej Rady Gminy wrócimy w bardziej sprzyjających warunkach – poinformował Patryk Mikołajewski. – Warto zastanowić się czy działalność młodzieży ma być sformalizowana, co w przypadku Młodzieżowej Rady Gminy wiąże się m.in. z opracowaniem statutu, dokonaniem ustaleń organizacyjnych, oszacowaniem kosztów i zabezpieczeniem środków, czy zaproponować mniej formalne działania np. w formie forum dyskusyjnego – dodaje włodarz.

Głos młodzieży jest ważny

Jednocześnie burmistrz Mikołajewski przekazał, że w lutym zaplanowano przy współpracy ze szkołami spotkania z młodzieżą w ramach przedmiotu wiedza o społeczeństwa lub lekcji wychowawczych. Te spotkania mają dać odpowiedź na temat potrzeb, możliwości i zasobów do ewentualnego utworzenia młodzieżowej rady. – Głos młodzieży, zresztą jak wszystkich mieszkańców jest dla mnie bardzo ważny – zaznacza burmistrz.

Powiat bydgoski podjął już działania

Z podobnym pomysłem wystąpił również ostatnio radny powiatowy Piotr Jagielski. Mowa o utworzeniu Młodzieżowej Rady Powiatu Bydgoskiego. Tam władze podjęły już odpowiednie kroki. Utworzony został harmonogram prac. Na jego podstawie w pierwszym półroczu 2022 roku opracowany zostanie projekt statutu oraz przedłożony zostanie Zarządowi Powiatu projekt uchwały. Odbędą się też konsultacje projektu statutu z samorządami uczniowskimi. W drugim półroczu projekt uchwały Rady Powiatu Bydgoskiego zostanie przedłożony Przewodniczącemu Rady Powiatu.

Fot. Gmina Koronowo

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x