17.5 C
Świecie
środa 22 maja 2024
Strona głównaAktualnościCzy na plaży w Pieczyskach powstanie pomost? - Nie odpuszczamy tego tematu...

Czy na plaży w Pieczyskach powstanie pomost? – Nie odpuszczamy tego tematu – deklaruje burmistrz

Jeszcze do niedawna przy głównej plaży w Pieczyskach znajdował się pomost. Jakiś czas temu zniknął i nie wiadomo kiedy pojawi się nowy. Powód? Nieuregulowane kwestie prawne

Sprawa Zalewu Koronowskiego jest bardzo długa i zawiła. Tematem zajął się m.in. poseł Krzysztof Gawkowski. Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że zalew tworzą wody rzeki Brdy, które stanowią własność Skarbu Państwa będące we władaniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Po spiętrzeniu wód rzeki Brdy na potrzeby Przedsiębiorstwa Państwowego Elektrownia Koronowo w Budowie (budowa trwała od 1956 r. do 1961 r.) grunty poza korytem rzeki należały do Zakładu Energetycznego Okręgu Północnego. Po kolejnych przekształceniach wydzielono część majątku Zakładu Energetycznego Bydgoszcz i utworzono przedsiębiorstwo Elektrownie Wodne Sp. z o.o., w skład którego weszła m.in. Elektrownia Wodna Koronowo.

Enea nie przyznaje się do przejęcia gruntów

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku stoi na stanowisku, że żadne urządzenie związane z Zalewem Koronowskim, a także sam Zalew nie jest i nie był w administracji (zasobach) PGW WP, ani jego poprzedników prawnych. Stąd nie ma podstaw uzasadniających twierdzenia jakoby Skarb Państwa – PGW WP był kiedykolwiek właścicielem gruntów pod obecnym zbiornikiem. Aktualnie podmiot Enea Wytwarzanie sp. z o.o. nie przyznaje się do przejęcia gruntów po podziale Zakładu Energetycznego Okręgu Północnego.

Zalew Koronowski nie ma niestety zarządcy”

– Właścicielem zalewu jest Skarb Państwa – mówił ostatnio podczas internetowego spotkania z mieszkańcami burmistrz Patryk Mikołajewski. – Zalew Koronowski nie ma niestety zarządcy. Zarządcą mienia Skarbu Państwa może być albo starostwo, albo wojewoda. Tutaj mamy rozgraniczenie jeszcze takie problematyczne, że właściwie Wody Polskie chciałyby się przyznać do odcinka płynącej wody, czyli starorzecza odcinka Brdy, a to co kolokwialnie mówiąc się rozlało to jest woda stojąca – to nie ma żadnego zarządcy. Ani starosta, ani wojewoda w tej sprawie się nie zainteresowali. Nie wypracowano żadnego konsensusu. Jesteśmy w kropce. Sprawa musi rozstrzygnąć się na stopniu ministerialnym, na pewno nie na samorządowym – dodał włodarz.

Co z pomostem w Pieczyskach?

Tymczasem mieszkańcy dopytują czy przy nowo wyremontowanej plaży głównej w Pieczyskach powstanie pomost. – 2021 był rokiem w którym zagospodarowaliśmy plażę w Pieczyskach – przekazał ostatnio Patryk Mikołajewski. – Zapewne pamiętacie Państwo jak ten teren wyglądał wcześniej. Wydzielona została część rekreacyjna z trawy oraz piasku, postawiony nowy reprezentacyjny plac zabaw oraz wiata ogniskowa, która służy mieszkańcom przez cały rok. Dołożyliśmy nasadzenia, uporządkowaliśmy teren. W tym roku dokończymy plażę stawiając nowe toalety z natryskami. Wiem, że wisienką na torcie byłyby pomost. Korespondencja w tym temacie jest prowadzona. Nie odpuszczamy tego tematu – deklaruje włodarz.

Kwestia plaży w Samociążku

Oprócz pomostu w Pieczyskach nie rozwiązania pozostaje także kwestia plaży w Samociążku. Właścicielem terenu jest Enea. Gmina prowadziła rozmowy w sprawie dzierżawy. Zakończyły się one fiaskiem. Jak poinformował ostatnio burmistrz gmina nie prowadzi już rozmów o dzierżawę, a o wykup terenu.

fot. archiwum IN

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie