1.8 C
Świecie
środa 24 kwietnia 2024
Strona głównaAktualnościCo z płatnymi parkingami na Pieczyskach? Zapadła decyzja w tej sprawie

Co z płatnymi parkingami na Pieczyskach? Zapadła decyzja w tej sprawie

Sporo emocji wywołał projekt uchwały dotyczący wyznaczenia sezonowej Strefy Płatnego Parkowania na Pieczyskach. Dzisiaj sprawa była omawiana na sesji Rady Miejskiej w Koronowie

Przypomnijmy. Władze gminy przygotowały projekt uchwały w sprawie ustalenia sezonowej Strefy Płatnego Parkowania. Konkretnie mowa o ul. Warszawskich, Wypoczynkowej i Okoniowej na Pieczyskach. Miałaby ona obowiązywać od 1 czerwca do 15 września od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-20:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. W uzasadnieniu uchwały mogliśmy przeczytać m.in., że pobieranie opłat ograniczy parkowanie pojazdów w niedozwolonych miejscach oraz uporządkuje i usprawni ruch drogowy. Jakie stawki miałyby obowiązywać? Za pierwsze pół godziny 1 zł, za pierwszą godzinę 2 zł, za drugą rozpoczętą godzinę 2,40 zł, za trzecią rozpoczętą godzinę 2,80 zł, za czwartą i każdą następną godzinę 2 zł. Całodniowy bilet parkingowy to 15 zł.

W niedzielę i święta nie można

Pomysł wywołał falę negatywnych komentarzy w sieci. Dzisiaj temat został podjęty na sesji Rady Miejskiej w Koronowie. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Koronowie zasugerowała, że lepszym pomysłem byłoby utworzenie takiej strefy w dni wolne od pracy, kiedy jest największy ruch. Obecna na sesji mecenas przekazała, że m.n. w związku z decyzją Naczelnego Sądu Administracyjne samorządy nie decydują się na pobieranie opłat w soboty. W niedzielę i święta ustawa tego zakazuje.

Był już projekt takiej uchwały

Swój przeciw wobec uchwały wyraził radny Piotr Mitera. Jego zdaniem plaża w Pieczyskach nie oferuje aż takich atrakcji, aby pobierać opłaty za parkingi. Natomiast radny Tomasz Skotnicki zauważył, że taki projekt powstał już w 2016 roku, kiedy to burmistrzem był Stanisław Gliszczyński. Uchwałą ta jednak nie została podjęta. Ponadto radny Skotnicki przypomniał, że gmina ponosi koszty związane z inwestycjami. – Musimy dbać o to, a to nas kosztuje – mówił radny.

Problem z wywozem odpadów

Natomiast burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski poinformował, że intencją władz nie jest to, aby uchwała budziła kontrowersję, a wniosek w tej sprawie złożyła radna Ilona Pubanc. Jak zaznaczył włodarz koszt wywozu odpadów z Pieczysk to 60 tys. zł. Odniósł się do tego wiceprzewodniczący rady Bogusław Guziński, który stwierdził, że faktycznie jakoś te pieniądze związane z wywozem odpadów trzeba odzyskać. Dodatkowo zauważył on, że w innych miejscowościach są płatne parkingi.

„Przedsiębiorcy płacą wysokie podatki”

– Przedsiębiorcy płacą wysokie podatki, a my im będziemy jeszcze utrudniać życie – mówiła stanowczo radna Mirosława Holka. Wątpliwości wyraził także radny Wojciech Orliński. – W tygodniu to głównie przyjeżdżają tam mieszkańcy gminy Koronowo. Kupi się frytki i rybę i dodatkowo będzie trzeba jeszcze zapłacić za parking.

Wyniki głosowania

Ostatecznie radni nie przyjęli uchwały, co oznacza, że płatnych parkingów nie będzie. Za utworzeniem sezonowej Strefy Płatnego Parkowania w Pieczyskach byli radni Henryk Borowicz, Tomasz Gordon, Bogusław Guziński, Elżbieta Mojzesowicz, Tomasz Skotnicki, Ewa Szymańska i Mariusz Weleziński. Przeciwni płatnym parkingom byli Patryk Bociek, Mirosława Holka, Katarzyna Karwat, Piotr Mitera, Wojciech Orliński, Olech Raddatz, Katarzyna Szulta-Romaniuk i Małgorzata Szymczak. Od głosu wstrzymali się Sławomira Polewana i Marian Kuropatwiński. Nieobecni byli Stanisław Gliszczyński, Artur Koper, Ilona Pubanc i Maciej Szlagowski.

fot. archiwum

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie