13.6 C
Świecie
piątek 29 marca 2024
Strona głównaAktualnościCo z funkcjonowaniem promu Koronowo w przyszłym roku? Pojawiły się wątpliwości

Co z funkcjonowaniem promu Koronowo w przyszłym roku? Pojawiły się wątpliwości

Już w tym roku zostały wprowadzone ograniczenia w kursowaniu popularnej przeprawy przez Zalew Koronowski. Pojawiły się informacje, że w przyszłym roku funkcjonowanie promu może zostać całkowicie zawieszone. Postanowiliśmy zbadać sprawę u źródła

Z promu chętnie korzystają mieszkańcy tych okolic, turyści, rowerzyści oraz działkowicze. Jest on darmowy. W tym roku przeprawa zaczęła funkcjonować 29 kwietnia. W maju można było z niej korzystać tylko w weekendy (piątek-niedziela). Tak też było w pierwszej połowie czerwca. Od 13 czerwca do końca wakacji prom „Koronowo” kursował codziennie w godz. 9:00-19:00. We wrześniu ponownie powróciły kursy weekendowe.

W poprzednich latach prom kursował częściej

W poprzednich latach użytkownicy mogli z niego korzystać częściej. W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że w przyszłym roku żeglugowym funkcjonowanie popularnej przeprawy może zostać całkowicie zawieszone. – Finansowanie promu oparte jest o porozumienie zawarte pomiędzy: Powiatem Bydgoskim, Powiatem Tucholskim, Gminą Koronowo i Gminą Lubiewo – wyjaśnia Bolesław Grygorewicz, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Bydgoszczy. – Początkowe założenie finansowania promu zakładało finansowanie funkcjonowania promu w równej wysokości przez zainteresowanie strony. W roku bieżącym strony ustaliły, mając w szczególności na względzie możliwości finansowe oraz obserwacje dotyczące korzystania z promu, nowy harmonogram kursowania promu. W oparciu o obowiązujący obecnie harmonogram strony porozumienia zgodnie ustaliły finansowanie promu w równych wysokościach. Założyliśmy budżet w wysokości 150 000 zł – dodaje.

Co z funkcjonowaniem w przyszłym roku?

Jak przekazał nam dyrektor Grygorewicz jeżeli chodzi o 2023 rok to podczas spotkania strony porozumienia ustaliły, że w przypadku uruchomienia przeprawy promowej, finansowanie będzie odbywało się na dotychczasowych zasadach, czyli ustalony budżet będzie dzielony w równej wysokości na czterech sygnatariuszy porozumienia. Jest jednak pewien problem. – W 2023 roku kończy się świadectwo homologacji dopuszczające prom do użytkowania – informuje Bolesław Grygorewicz. – Przed uzyskaniem świadectwa należy przeprowadzić gruntowny remont promu. Wstępne założenia przewidują, że niezbędne będzie zabezpieczenie  kwoty 500 000 złotych, kwota obejmuje remont i funkcjonowanie promu. Kwota ta może ulec zwiększeniu po wyciągnięciu promu na brzeg i przeprowadzeniu przeglądu obejmującego stan techniczny promu. Takiego stanu rzeczy świadomi są wszyscy akcjonariusze porozumienia. Uzgodniony został termin, w którym strony porozumienia opowiedzą się czy zabezpieczą stosowne środki w swoich budżetach na rok 2023. Jeżeli te warunki zostaną spełnione nie ma zagrożenia dla funkcjonowania promu  w roku przyszłym, takie stanowisko przyjął Zarząd Powiatu Bydgoskiego. Jeżeli jednak nie będzie jednogłośnej zgody wszystkich stron porozumienia, to wtedy zaistnieje konieczność podjęcia drastycznej decyzji dotyczącej zawieszenia funkcjonowania promu. Zdefiniowane zostało również ryzyko polegające na braku podmiotu, który podejmie się obsługi promu. Osoby obsługujące prom w myśl obowiązujących  przepisów powinny legitymować się stosownym patentem marynarskim – dodaje Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Bydgoszczy.

Ile osób korzysta z promu?

Powszechnie wiadomo, że z promu chętnie korzystają mieszkańcy okolic, turyści, rowerzyści i działkowicze. Jako, że przeprawa jest bezpłatna ZDP nie posiada konkretnych informacji dotyczących ilości osób, które w roku żeglugowym korzystają z promu.

Fot. eXbee

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie