20.3 C
Świecie
sobota 20 lipca 2024
Strona głównaKultura i rozrywkaBydgoszcz poleca się na weekend. Sprawdźcie, co zaplanowano

Bydgoszcz poleca się na weekend. Sprawdźcie, co zaplanowano

Urząd Miasta Bydgoszczy przygotował zestawienie weekendowych propozycji spędzenia wolnego czasu

W Koronowie w nadchodzący weekend odbędą się dwa wydarzenia. Pierwsze to Turniej Piłki Siatkowej z okazji Wyzwolenia Koronowa – Memoriał Grzegorza Bożejewicza. Początek o godz. 9:00 w hali sportowo-widowiskowej w Koronowie. Drugim wydarzeniem jest zakończenie Ligi Futsalu Sokół. Po godz. 15:00 przewidziano uroczyste rozdanie nagród i wyróżnień dla najlepszych drużyn.Czekają też niespodzianki. Gościem specjalnym będzie poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król.

A co przewidziano w sąsiedniej Bydgoszczy? Sporo. Do wyboru są m.in. koncerty, spektakle, warsztaty i wiele więcej.

Tribute to Coldplay – akustycznie
21 stycznia (piątek), godz. 20:00 / Fabryka Lloyda

Fabryka Lloyda zaprasza na wyjątkowy wieczór przy największych hitach zespołu Coldplay na żywo. Wystąpi wspaniały artysta – Wojtek Kiełbasa. Akustyczna interpretacja najbardziej znanych, ale również tych mniej popularnych utworów ze wszystkich krążków zespołu stworzy niepowtarzalny klimat. Fabryka gwarantujemy wspaniałe doznania muzyczne w połączeniu z oryginalnym pokazem świetlnym. Bilety dostępne tutaj.

Warsztaty genealogiczne dla dzieci (i ich dziadków)
21 – 22 stycznia (piątek – sobota), godz. 12:00 / Młyny Rothera

21 i 22 stycznia to wyjątkowe styczniowe dni, kiedy szczególnie ciepło myślimy o naszych babciach i dziadkach. Z okazji ich święta Młyny Rothera zapraszają na warsztaty genealogiczne. Są one skierowane do dzieci w wieku 6-12 lat i ich babć, dziadków lub innych opiekunów. Zapowiada się fascynująca podróż do przeszłości. Młodzi genealodzy, odkrywcy, reporterzy stworzą wspólnie zestaw pytań, które warto zadać najbliższym. A pozbierawszy nowe informacje, uczestnicy warsztatów rozrysują własne drzewa genealogiczne. Warsztaty odbędą się w piątek (21 stycznia) i w sobotę (22 stycznia) w godz. 12:00-13:00. Obowiązują zapisy pod nr tel. 887 467 208  (w godz. 12.00-18.00) lub osobiście, w punkcie informacyjnym Zaczyn. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zapisów.

Adonis ma gościa
21 – 23 stycznia / Teatr Kameralny 

Co to jest wolność? Jak rodzi się przyjaźń? Czy różnice powinny nas dzielić, czy łączyć? W pięknym spektaklu pełnym muzyki, zabawy, kolorów i przekomarzania się, widzowie mają okazję poznać odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Sztuka autorstwa Freda Apke w reżyserii Jakuba Szydłowskiego i Rafała Supińskiego będzie niezwykłym doświadczeniem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Opowieść angażuje i zachęca do aktywnego udziału w spektaklu. Wszystkie pytania, na które próbują sobie odpowiedzieć Adonis i Węgiel, kierowane są również w stronę widzów. Twórcy poruszają temat samodzielności, otwartości i przełamywania barier z humorem, energią i polotem. Zwłaszcza z polotem, bo właśnie o lot tu chodzi – rozpostarcie skrzydeł i wiarę we własne możliwości. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5+ i ich opiekunów.

Operowy napój miłosny
21 – 23 stycznia (piątek – niedziela), godz. 19:00/18:00 / Opera Nova

„Napój miłosny” to tytuł wystawiony po raz pierwszy w historii bydgoskiej sceny operowej. Partytura wskazuje na rękę prawdziwego mistrza; jej styl jest błyskotliwy, reprezentuje najlepszy przykład opery buffa. Entuzjastyczny werdykt mediolańskiej publiczności po prapremierze w 1832 r. zyskał potwierdzenie na innych scenach: w ciągu kilkunastu lat opera ta podbiła świat. Dziś „Napój miłosny” to jeden z filarów żelaznego repertuaru operowego. Dzieło nosi piętno genialności: nie brak mu scen czysto komicznych, acz nie zmierzają one li tylko do wywołania beztroskiego śmiechu. Kompozytor doskonale wczuwa się w każdą sytuację libretta, celnie tworząc muzyczne charakterystyki bohaterów. Donizetti daje śpiewakom okazję do zabłyśnięcia popisowymi partiami. Każda z postaci prezentuje się w sugestywny i czytelny sposób. Arcydzieło bel canta stworzone przez Gaetana Donizettiego, znakomicie wyreżyserowane w Operze Nova przez Krzysztofa Nazara, zachwyca pięknem muzyki i wiarygodnie przedstawionymi postaciami.

Joga w Młynach
22 stycznia (sobota), godz. 10:00 / Młyny Rothera

Stan Harmonii zaprasza na zimową wersję zajęć jogi, które pokochali bydgoszczanie. Spotykamy się w każdą sobotę stycznia podczas darmowych zajęć jogi w Młynach Rothera. To wspaniała okazja, aby poznać różne style jogi, pod okiem doświadczonych nauczycieli. Najbliższe spotkanie poprowadzi Magda (Hatha Yoga i relaks w dźwiękach). Startujemy o godzinie 10:00. Maksymalna grupa to 30 osób + prowadząca. Można zarezerwować miejsce tutaj. Zabierzcie swoją matę, kocyki lub ręcznik i – oczywiście – dobry humor.

Dzień Babci i Dziadka w muzeum
22 stycznia (sobota), od godz. 12:00 / Muzeum Okręgowe

Bydgoskie Muzeum Okręgowe zaprasza dziadków z wnukami do świętowania, przygotowując specjalny program. 22 stycznia o godz. 12:00 w Spichrzach nad Brdą odbędą się warsztaty kulinarne – uczestnicy stworzą aromatyczne mieszanki przypraw. Koszt takiego spotkania to 10 zł. Zapisy: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl lub tel. 885 905 284. Tego samego dnia o godz. 13:00 w gmachu głównym przy Gdańskiej 4 odbędą się warsztaty z kaligrafii. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zakupu biletów. Koszt: 35 zł. Kontakt: nauka@muzeum.bydgoszcz.pl. A o godz. 14:30 MOB zaprasza ponownie do Spichrzy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu”. Bilet w cenie 6 zł.

Powrót do lat 20. w Muzeum Kanału Bydgoskiego
22 stycznia (sobota), godz. 12:00 / Muzeum Kanału Bydgoskiego

W muzeum przy ul. Staroszkolnej 10 będziemy świętować 102. Rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski. Za sprawą rekonstruktorów historycznych na wydarzeniu będzie można poczuć się jak w 1920 roku. Kto da się porwać żywej historii? Tego dnia w programie m.in.: warsztaty kaligrafii, punkt poborowy, wystawa przyborów i dokumentów kancelaryjnych, pokazy przedwojennych zawodów rzemieślniczych (uliczni czyścibuci, sprzedawcy gazet, policjant, żydowski krawiec i inni). Atrakcje będą zapewniać trzy grupy rekonstrukcji historycznej: Sarmackie Dziedzictwo, GRH 8 Pułk Strzelców Wielkopolskich oraz 20 Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej ZHR. Obchody potrwają do godziny 16:00. Podczas wydarzenia będzie również możliwe zwiedzanie wystaw muzealnych Muzeum Kanału Bydgoskiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Projekt Zabytek
22 stycznia (sobota), godz. 17:00 / Dworcowa 88

Projekt Zabytek serdecznie zaprasza na „Opowieści przy kawce”. Na spotkaniach z cyklu organizatorzy chcą przybliżyć swoją opowieścią różne dzieje miasta nad Brdą. Każda z tych opowieści jest osobnym poruszeniem danego tematu. Na najbliższym spotkaniu uczestnicy posłuchają opowieści o styczniu w Bydgoszczy. Jak zawsze nie zabraknie zdjęć, map, dobrej atmosfery i kawy. Wstęp kosztuje 15 zł. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: tel. 693 379 476 lub mailowe –  marta.bukolt@projektzabytek.pl.

„LA DISTANCIA” – spektakl muzyczno-taneczny
22 stycznia (sobota) / platforma Kultureo

Odległość, dystans, przestrzeń dzieląca kultury, ludzi, przedmioty, myśli, społeczne wizje, uczucia. Popularne w dobie czasu pandemii określenie „dystans społeczny” staje się pewnego rodzaju filozofią bycia. W czasie przymusowej izolacji pojęcie „odległości” zwielokrotnia swoje znaczenie. Jako że sztuka powinna mówić o rzeczach nie tylko przeszłości, ale i dotykać aktualnych problemów, z potrzeby próby opisu obecnej rzeczywistości najbardziej uniwersalnym językiem, jakim jest dźwięk i ruch, zrodził się pomysł spektaklu „La distancia”. Co bardziej nas dzieli – współczesna rzeczywistość czy sztucznie stawiane bariery w naszych umysłach? Spektakl jest oparty na autorskich opracowaniach muzyki flamenco oraz fragmentach muzyki klasycznej i tematach muzyki etnicznej. Przedstawienie jest próbą badania relacji międzyludzkich, bliskości i oddalenia oraz poszukiwaniem obszarów wolności. Wydarzenie odbędzie się online, na platformie Kultureo. Bilety w cenie 10 zł, materiał dostępny przez 72 h od zakupu biletu. Spektakl będzie dostępny na platformie do 28 lutego.

Zimowe Miasteczko na Torbydzie
22 – 23 stycznia (sobota – niedziela), godz. 10:00/11:00 – 18:00 / Lodowisko Torbyd

Już 22 i 23 stycznia atmosfera ze Stadionu Narodowego przeniesie się na prawie 1780m² Lodowiska Torbyd w Bydgoszczy. Przez dwa dni, wszystkim odwiedzającym lodowisko, Zimowy PGE Narodowy oferować będzie szkolenia łyżwiarskie oraz liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy mogą liczyć na wyspecjalizowaną kadrę instruktorską w ramach trzech cykli tematycznych: poranki dla dzieci z PGE, czyli zajęcia dla najmłodszych, dzięki którym pewniej postawią swoje pierwsze kroki na łyżwach; Dobra Drużyna PZU  –  trening łyżwiarski dla młodzieży oraz Disko Lodowisko z 4FUN.TV – popularna na Zimowym lodowa dyskoteka w rytm największych, aktualnych hitów tej stacji. Strefa Zimowego PGE Narodowego dostępna będzie w sobotę w godz. 10:00 – 18:00 i niedzielę w godz. 11:00 – 18:00. Bilety dostępne są w kasach lodowiska w standardowych cenach – dodatkowe aktywności na lodowisku w ramach wydarzenia są bezpłatne. Szczegóły dostępne na  stronie: www.zimowynarodowy.pl

Pchła Szachrajka w TPB
22 – 23 stycznia / Teatr Polski

Pchła Szachrajka w reżyserii Łukasza Gajdzisa to niezwykle barwna pozycja w repertuarze Teatru Polskiego. Aktorzy, wykorzystując znakomity tekst Jana Brzechwy, wprowadzają najmłodszą widownię w bajkowy świat oparty na nieposkromionej wyobraźni. To właśnie tutaj przesunięcie kartonowego pudełka w mgnieniu oka pozwala dostać się do magicznej rzeczywistości, w której zwykła łyżka może przemienić się w miecz, a pchła osiągnąć rozmiary słonia. Inteligenta, pełna humoru opowieść staje się niezwykle angażująca, co można dostrzec obserwując wypieki powstające na twarzach najbardziej wymagającej publiczności. Co więcej, wyzwanie podjęte przez świetne trio aktorskie (Małgorzata Witkowska, Paweł L. Gilewski i Marcin Zawodziński) będzie uciechą również dla rodziców, których perypetie małego stworzonka oczarują ponownie. „Pchła Szachrajka” wskoczy ponownie na bydgoską scenę 22 i 23 stycznia. Uwaga! W spektaklu wykorzystywany jest stroboskop.

Mamy problem. Monodram macierzyński
22 – 23 stycznia (sobota – niedziela), godz. 18:30 / Teatr Kameralny

Kiedy w domu pojawia się noworodek, wszyscy są szczęśliwi. Niemowlę leży w białym kaftaniku, radośnie kwili i macha rączką do przytulonych do siebie rodziców.. Tak to przynajmniej wygląda w reklamach. Rzeczywistość jednak okazuje się diametralnie inna. Chwilę po radosnym kwileniu niemowlę wpada w rozpacz. Niewyspana mama złości się na zapracowanego tatę. Tata ma pretensje, że nagle został odsunięty na dalszy plan. A dziecko ma kolkę, więc budzi się z rykiem co dwie godziny. Ale potem się uśmiecha… Właśnie o pierwszych miesiącach macierzyństwa i związanym z nim emocjonalnym rollercoasterze opowiada ten spektakl. Jest śmieszny, straszny i wzruszający – tak jak to w prawdziwym życiu bywa. W rolę matki wcieli się Magdalena Bochan-Jachimek, aktorka i reżyserka, związana z Centrum Kultury w Gdyni i Teatrem na Plaży, prywatnie mama dwójki kilkuletnich dzieci. Scenariusz napisał jej mąż, trójmiejski satyryk i dramaturg, Szymon Jachimek. Spektakl wyreżyserował Jakub Ehrlich, aktor Teatru Miniatura, od niedawna również poznający świat smoczków i zabawek edukacyjnych.

Giełda i Wystawa Zwierząt Egzotycznych
23 stycznia (niedziela), godz. 10:00 / Hala Arena

Jeśli interesujesz się zwierzętami egzotycznymi, jest to wydarzenie dla Ciebie. W najbliższą niedzielę w Hali Arena odbędzie się Wystawa Zwierząt Egzotycznych i Giełda Terrarystyczna. Będzie można zobaczyć różne gatunki zwierząt: pająki, skorpiony, owady, gady i płazy, a także zakupić karmę, rośliny, literaturę, akcesoria do hodowli, terraria, sprzęt terrarystyczny. Przyjdź, zobacz, poszukaj inspiracji i wybierz coś dla siebie. Porozmawiaj z hodowcami, wymień doświadczenia, nawiąż kontakty i poznaj nowe gatunki zwierząt. Informacje dodatkowe: zwierzaki.poznan@gmail.com.

Gry bez prądu
23 stycznia (niedziela), godz. 12:00 / Fabryka Lloyda

Fabryka Lloyda powraca z kolejną edycją „Gier bez prądu”, którą tak przypadła do gustu bydgoszczanom. Podobnie jak w poprzednich miesiącach tak i teraz będziecie mogli spotkać się przy stole i pograć w gry planszowe. Bez względu na to czy dopiero zaczynacie przygodę z nowoczesnymi grami, czy jesteście prawdziwymi wyjadaczami w tej branży – znajdziecie coś dla siebie! Zaproszenie kierowane jest także do całych rodzin. Weźcie swoje pociechy i wpadnijcie do Lloyda. Nie zabraknie gier familijnych i gier dla dzieci, abyście mogli w kreatywny sposób spędzić to niedzielne popołudnie. Na miejscu będą czekać liczne planszowe klasyki, proste gry karciane, gry imprezowe, ekonomiczne, strategiczne i przygodowe. A może macie w domu swoje gry, ale brakuje Wam ludzi do grania? Weźcie grę ze sobą, tam na pewno nie zabraknie osób, które z Wami zagrają i – w razie potrzeby – pomogą z instrukcją.

O polskich zwyczajach na spotkaniu autorskim
23 stycznia (niedziela), godz. 16:00 / Pałac Nowy w Ostromecku

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z autorką książki pt. „Zwyczaje towarzyskie polskich mieszkańców Bydgoszczy w II Rzeczypospolitej”, Ewą Rynką. W książce autorka opisuje miejsca, w których bydgoszczanie spędzali wolny czas. Przybliża też wiele międzywojennych lokali, m. in. kabarety, teatry, kina, wystawy, widowiska cyrkowe czy koncerty. Informacje o organizowanych w Bydgoszczy imprezach okolicznościowych, w tym Święta 3 Maja, Święta Niepodległości, Święta Morza czy uroczystości związanych z obchodami Dnia Matki są pełne ciekawych detali. W publikacji znalazły się też informacje o terenach zielonych usytuowanych w mieście i na jego obrzeżach, modnych w latach międzywojennych torach do wyścigów konnych. Czytelnika z pewnością zainteresują międzywojenne zwyczaje towarzyskie związane z obchodzonymi w Bydgoszczy świętami Wielkanocnymi, Bożego Narodzenia czy sposobem witania Nowego Roku, a także zwyczaje dotyczące białego i zielonego karnawału. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: SMS na nr 507 099 187.

American Pops – muzyczne Oscary
23 stycznia (niedziela), godz. 17.00 / Filharmonia Pomorska

Oscary to najbardziej znane i najbardziej prestiżowe nagrody filmowe, ale nie tylko obrazom nadają rozgłosu. Muzyka do filmu również może stać się słynnym i niezapomnianym hitem, i to właśnie oscarowym. Koncert z serii „American Pops” będzie kolejnym niezwykle atrakcyjnym, i bardzo wyczekiwanym w karnawale przez słuchaczy, spotkaniem z kunsztem Mariusza Smolija oraz jego nowym projektem. Dyrygent mieszka w USA od przeszło 30 lat. Wyjechał z Polski jako skrzypek – muzyk Kwartetu Smyczkowego im. Krzysztofa Pendereckiego. W USA kontynuował studia dyrygenckie oraz kameralistykę i otrzymał stopień doktorski. W 2019 za zasługi w promowaniu kultury polskiej otrzymał z rąk prezydenta Polski Krzyż Kawalerski. Z orkiestrami Filharmonii Pomorskiej dyrygent współpracuje regularnie od wielu lat. Na niedzielny koncert przygotowano repertuar, w którym usłyszymy muzykę m.in. z takich filmów, jak: „Gwiezdne wojny”, „Titanic”, „Apollo 13”, „E.T” czy „Indiana Jones”.

Recital Tomasza Zająca
23 stycznia (niedziela), godz. 17.30 / Pałac Nowy w Ostromecku

Tomasz Zając jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia. Koncertował w Polsce i za granicą – w Niemczech, Austrii, Francji, Norwegii, Białorusi, Czechach, Iranie, Japonii. We wrześniu 2013 roku, wraz z Natalią Walewską – koncertmistrz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej – nagrał płytę z miniaturami na skrzypce i fortepian dla wytwórni Soliton. Z okazji rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski odbędzie się jego recital w Pałacu Nowym w Ostromecku. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (zapisy SMS – 507 099 187).

Nowy Rok, Nowa Ja – w wersji improwizowanej
23 stycznia (niedziela), godz. 19:00 / Miejskie Centrum Kultury

Bydgoski Emcek zaprasza na pierwszy epktakl improwizowany w tym roku – „Nowy Rok, Nowa Ja”. W zeszłym roku dziewczyny inspirowały się cytatami sławnych kobiet, teraz przyjrzą się historiom swoich widzów. Inspiracją będzie format Living Room – będą toczyły się rozmowy, przeplatane scenami. Pewnie nie mówi Wam to zbyt wiele, ale na pewno warto przyjść i tego doświadczyć. Spektakl będzie całkowicie improwizowany, tworzony na żywo, na Waszych oczach. Bez żadnego scenariusza, inspirowany sugestiami widzów. Bilety dostępne w kasie MCK w cenie 15 zł lub 20 zł w dniu występu.

fot. UM Bydgoszcz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x