-1.1 C
Świecie
niedziela 3 grudnia 2023
Strona głównaAktualnościBurmistrz Koronowa krytykowany przez mieszkańców. Pomimo tego podpisał umowę na rewitalizację rynku

Burmistrz Koronowa krytykowany przez mieszkańców. Pomimo tego podpisał umowę na rewitalizację rynku

Coraz większe emocje towarzyszą planowanej rewitalizacji rynku w Koronowie. Mieszkańcy we wpisach internetowych grożą nawet protestami

Przypomnijmy, że władze Koronowa chcą przebudować rynek. Zdecydowana większość mieszkańców krytycznie podchodzi do tego pomysłu. Zarzucają burmistrzowi Koronowa przede wszystkim brak konsultacji społecznych. Ponadto część mieszkańców uważa, że nowy projekt „zabetonuje” to miejsce.

Sprzeciw mieszkańców widać chociażby we wpisach internetowych. Oto niektóre z nich:

– Nie róbmy tego naszemu miastu. Nie upiększajmy go wielko miejskim szykiem. Zostawmy mu duszę i urok małego miasteczka

– Rynek wymiera, sklepów coraz mniej, żadnej gastronomii, coraz mniej ludzi się tam zatrzymuje. Wystarczy zadbać o to co jest i będzie pięknie

– Potrzebne jest wyremontowanie starych kamienic na ulicach sąsiadujących z rynkiem i nie tylko od strony widocznej, ale też od podwórek, gdzie na dachach jest jeszcze azbest

– Rynek jest brzydki, ale wystarczyłoby dosadzić drzew liściastych i już byłoby inaczej

– Jak widać dyskusja na temat rynku mimo upływu czasu nadal jest żywa i angażuje się w nią wiele osób – czego to dowodzi? jednego – że trzeba było już wstępną koncepcję zagospodarowania rynku poddać SZEROKIM konsultacjom z mieszkańcami… i dzisiaj byłoby mniej wątpliwości, pytań, sporów, za czy przeciw, itp., itd.

– Wystarczy zadbać o to co jest..żadnego usuwania drzew, zieleni

– Betonoza. Litości, więcej zieleni.

– Jest dużo ważniejszych inwestycji, poza tym burmistrz nie liczy się ze zdaniem mieszkańców i zrobi tak jak będzie chciał.

Opinii pozytywnych jest mało. Oto wybrane przez nas:

– Projekt zakłada więcej zieleni niż ten który jest i daje świeży wygląd i zachęca inwestorów do inwestycji w tym cudownym mieście

– Obecni na sesji przedsiębiorcy którym temat dużych inwestycji jest nieobcy potwierdzają sens tej inwestycji a ciężko nazwać ich zwolennikami obecnego burmistrza , dla mnie to ich zdanie jest kluczowym bo rynek powinien żyć a to jest szansa na uzyskanie takiego efektu.

Sprzeciw mieszkańców widoczny jest także na ulicach Koronowa. Niedawno na wiadukcie kolejowym przy Szosie Kotomierskiej pojawił się baner z napisem „Burmistrzu nie niszcz rynku”. Baner po krótkim czasie zniknął. We wpisach pojawiają się głosy o protestach. Mieszkańcy chcą strajkować pod siedzibą urzędu oraz na najbliższej (poniedziałkowej) sesji Rady Miejskiej.

Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych urzędu nie zabrał głosu w sprawie. Wypowiadał się natomiast podczas ostatniej sesji. – Nadużywane jest słowo „betonoza” – mówił burmistrz. – Jest to całkowicie błędne, zieleni będzie dużo więcej. Jedyne co może się kojarzyć – chociaż nie powinno – z betonem to jest miejsce, gdzie kiedyś stała gastronomia. Ta gastronomia stała na tej zasadzie, że stała przez okres letni, a później przez okres wiosenny i zimowy nie było tam trawy, była tam właściwie zrobiona toaleta dla psów. Chcemy zrobić tylko tak, żeby można było przyciągnąć inwestorów, żeby można było zrobić tam gastronomię, z drugiej strony zrobić scenę, aby ten rynek ożywić, żeby ten rynek żył. Na przykładzie Pieczysk widzimy jak te inwestycje gminne działają. Uważam, że powinniśmy to zrobić. Powiem trochę historycznie. Nasz rynek bodajże od roku 1946, kiedy to został zdemontowany kościół ewangelicki był po prostu płytą z granitu. Teraz też będzie granit, ale będzie go dużo mniej. Dopiero pani naczelnik gminy w latach 80-tych stworzyła to co mamy teraz ze słynnym pawiem, który stał na rynku. Mój zastępca, któremu już to wybaczyłem zdemontował tego pawia w latach 2000 i postawił tam fontanne, która nie nadaje się do remontu. W 2019 roku zrobiliśmy ekspertyzę budowlaną i nie nadaję się absolutnie do remontu, trzeba zrobić coś nowego. Do tego co działo się przez ostanie 12 lat nie będę się w ogóle odnosił, bo poza wycięciem drzew to właściwie się chyba nic nie zadziało, przynajmniej tak mi się wydaje. Koronnym argumentem dla mnie jest to, jaki przykład dał nam pan starosta bydgoski. Pan starosta pięknie wyremontował liceum, postawił poprzeczkę niezwykle wysoko. Jest to piękny pruski gotyk i uważam, że nie możemy schodzić z tego poziomu. Prezydent Bydgoszczy pan Rafał Bruski również zrobił piękną rewitalizację rynku w Fordonie. Byłem na otwarciu, byłem w dni powszednie, przyciąga masę dzieci, przyciąga całe rodziny i uważam, że szkoda byłoby, jeżeli mamy na to pieniądze i szansę to zrobić. W przyszłym roku zrobimy wielki rok budowy dróg. Będziemy mieli chyba siedem projektów drogowych – zadeklarował burmistrz.

Oprócz tego Patryk Mikołajewski wspomniał o dotacjach dla kamieniczników oraz o remontowanym Punkcie Informacji Turystycznej. Natomiast przy planowanej nowej fontannie mają odbywać się specjalne koncerty. Włodarz odniósł się także do likwidacji miejsc parkingowych od strony Banku Spółdzielczego. Jak przekazał jest to pas drogowy drogi krajowej i podczas modernizacji tej drogi pas i tak zostanie zabrany.

Jaki jest koszt planowanej inwestycji? 4 mln 500 tys. zł. Przetarg wygrała firma Instalco. 21 lipca została zawarta umowa na wykonanie przedmiotowej inwestycji.

fot. za „Koronowo od Podszewki”

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie