9.4 C
Świecie
czwartek 13 czerwca 2024
Strona głównaAktualnościBudynek po OSP w Samociążku ma zostać wyburzony. Mieszkańcy są zaskoczeni

Budynek po OSP w Samociążku ma zostać wyburzony. Mieszkańcy są zaskoczeni

Jest to bardzo malowniczy zakątek naszej gminy. Łąki, lasy, pola, widok na roztaczającą się dolinę Brdy, a wśród tego wszystkiego dawny budynek remizy strażackiej – pamiątka minionych lat

Niestety – jak przekazała Społeczna Komisja Infrastruktury i Transportu Publicznego w Koronowie – widok ten niebawem ulegnie zmianie, ponieważ budynek po byłym OSP ma zostać wyburzony. – Nie mogliśmy się z tym pogodzić, dlatego interweniowaliśmy u konserwatora zabytków – wyjaśnia Rafał Wąsowicz, przewodniczący komisji. – Decyzją konserwatora zabytków syrena musi zostać zachowana, zachowany musi zostać również znajdujący się w środku piec kaflowy oraz stolarka okienna. Naszym zdaniem warto również zachować tablicę nad drzwiami. Mamy nadzieję, że zabytkowy piec kaflowy, syrena oraz tablica zostaną umieszczone w bezpiecznym miejscu, takim byłby punkt informacji turystycznej – dodaje Rafał Wąsowicz.

„Gmina nie dba o takie rzeczy”

Mieszkańcy nie kryją zaskoczenia z takiego obrotu sprawy. – Moim zdaniem rozbiórka tego budynku jest działaniem przeciwko utrwalaniu historii, taki budynek powinien być odremontowany i służyć jako skansen i wizytówka. Wiele już takich nie zostało – komentuje pan Kacper. Z kolei pani Anna zauważa, że są budynki w gorszym stanie, które powinny być rozebrane. – Pamiętam czasy jak wyjeżdżało się do pożarów, odbywały się tu zebrania i zabawy wiejskie – wspomina pan Waldemar, który mieszka w okolicy. – A teraz ktoś od tak zadecydował o wyburzeniu budynku, który mógłby zostać odrestaurowany albo zrewitalizowany jak to stało się w niektórych miejscowościach. Gmina nie dba o takie rzeczy w naszej miejscowości, tak stało się ze szkołą która została sprzedana i tak pewnie stanie się z działką na której jeszcze stoi remiza – dodaje.

Był pomysł utworzenia świetlicy wiejskiej

Jak zaznacza radny Rady Miejskiej w Koronowie z tego okręgu Piotr Mitera, kiedyś wystąpił on z wnioskiem, aby rozbudować ten budynek i uczynić z niego świetlicę wiejską. Niestety nie udało mu się przeforsować tego pomysłu.

OSP zostanie reaktywowane?

Do sprawy odniósł się także sołtys Samociążka Adam Brona. – Nadszedł ten moment, kiedy Gmina zdecydowała się podjąć realne kroki w stronę wyburzenia naszej starej remizy OSP Samociążek – komentuje sprawę sołtys. – Zdaje sobie sprawę, że odbudowa/remont tego budynku to spory koszt dla Gminy, ale może warto jednak spróbować jakoś ten ostatni teren gminny z jakimś potencjałem ocalić, a nie pozwolić na jego bezpowrotną utratę. Może spróbujmy reaktywować nasze OSP, odnówmy na nowo struktury potrzebne do zaistnienia naszej jednostki w takim stopniu jak udało się to zrobić naszemu Kołu Gospodyń Wiejskich. Dzięki temu jest szansa starać się o pozyskanie zewnętrznych środków na działanie OSP, a w dalszej przyszłości być może nawet remontu lub nawet rozbudowy remizy i przeniesienia tam świetlicy wiejskiej. Dałoby to szansę aby w końcu nasza wspólnota mogła taką świetlicę w pełni wykorzystywać dla swoich potrzeb, wynajęcie na potrzeby urodzin, przyjęć itp. – dodaje Adam Brona.

Pomysł sołtysa Samociążka już teraz przypadł do gustu mieszkańcom. Do sprawy wrócimy.

Fot. Społeczna Komisja Infrastruktury i Transportu Publicznego w Koronowie

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najpopularniejsze
Najnowsze Najstarsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr Dolatowski
Gość
Piotr Dolatowski
18 stycznia 2022 16:18

Tak walczcie o tą remizę.A w przyszłości reaktywujcie Straż Sam jestem ochotnikiem życzę Wam powodzenia. Pozdrawiam OSP KSRG Wierzchucin Królewski

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

1
0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x