7.1 C
Świecie
środa 21 lutego 2024
Strona głównaInwestycjeBudowa ulicy Sienkiewicza w Koronowie. Najtańsza oferta jest o ponad milion złotych...

Budowa ulicy Sienkiewicza w Koronowie. Najtańsza oferta jest o ponad milion złotych droższa niż planowała to gmina

Problemów z przetargami w gminie Koronowo ciąg dalszy. Wczoraj informowaliśmy o kłopotach z przetargami na drugi etap zagospodarowania plaży w Pieczyskach, budowę boiska sportowego wraz z zapleczem sanitarnym we Wtelnie oraz budowę parkingu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Koronowie. Dzisiaj poznaliśmy oferty firm na budowę ulicy Sienkiewicza w Koronowie. Tu także oferty są znacznie wyższe niż planowała to gmina

Z problemem muszą zmierzyć się nie tylko władze Koronowa, ale większości gmin w Polsce. Zdarzają się przypadki, że oferenci w ogóle nie przystępują do przetargów. Rosną ceny surowców i materiałów budowlanych. Ceny, które były szacowane w połowie ubiegłego roku, mają się więc nijak do obecnych. Dodatkowo nie wiadomo jakie będą ceny w niedalekiej przyszłości. – Sytuacja była trudna już przed wojną, jednak obecny wzrost cen może jeszcze dobić samorządy – mówił ostatnio dla portalu money.pl Szymon Jungiewicz, ekspert rynku budowlanego w firmie PMR. – Pozytywny wpływ na pewno miałoby uruchomienie środków z PKO oraz wprowadzenie ustawy, która umożliwiałaby rewaloryzację cen w kontraktach budowlanych. Jest to jednak mało prawdopodobne, bo mówi się o tym od dawna, ale jak dotąd nie udało się tego wprowadzić – dodał Jungiewicz.

GDDKiA wydłuża terminy

Problemy z przetargami ma również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Tutaj podjęto decyzję o wydłużeniu czasu na składanie ofert w przetargach dotyczących kilku kluczowych inwestycji drogowych w Polsce. W uzasadnieniu GDDKiA powołuje się na wyjątkową sytuację geopolityczną.

Przetargi nierozstrzygnięte

Problemy z przetargami występują również w gminie Koronowo. Wczoraj informowaliśmy o kłopotach z przetargami na drugi etap zagospodarowania plaży w Pieczyskach, budowę boiska sportowego wraz z zapleczem sanitarnym we Wtelnie oraz budowę parkingu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Koronowie, gdzie oferty firm znacznie przewyższają wyliczenia urzędników. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Problemy z przetargami w gminie Koronowo. Firmy żądają więcej pieniędzy.

Milion złotych więcej

To jednak nie koniec problemów. Dzisiaj otwarto koperty z ofertami na wykonanie budowy ulicy Sienkiewicza w Koronowie. Gmina planowała przeznaczyć na to zadanie 2 mln 930 tys. zł. Wpłynęły trzy oferty. Są to: Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowo – Produkcyjne KOMPLEKS-BUD z Koronowa (4 mln 200 tys. zł), Projbud z Bydgoszczy (6 mln 62 tys. zł) oraz Solo Duo z Bydgoszczy (4 mln 92 tys. zł). Najtańsza zatem oferta firmy Solo Duo jest o 1 mln 162 tys. zł droższa niż planowała to gmina.

fot. Google Street View

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie