15.9 C
Świecie
środa 22 maja 2024
Strona głównaHistoria i wspomnieniaArchiwalne fotografie Zalewu Koronowskiego. Tak było dawniej

Archiwalne fotografie Zalewu Koronowskiego. Tak było dawniej [ZDJĘCIA]

W dzisiejszym naszym cyklu historycznym chcielibyśmy zaprezentować Państwu archiwalne fotografie Zalewu Koronowskiego – zarówno z momentu budowy jak i tuż po. Miejsce to darzone jest dużym sentymentem nie tylko przez mieszkańców Koronowa, ale też i całego regionu

Pierwsza koncepcja powstania zbiornika pojawiła się w latach 20-tych XX wieku. Na przeszkodzie stanął kryzys gospodarczy. Po wojnie powrócono do tej koncepcji. Prace rozpoczęto w 1956 roku, a spiętrzanie wody w 1960 roku. Zalew Koronowski powstał w efekcie przegrodzenia Brdy na 49 km jej biegu zaporą ziemną o długości 340 metrów i wysokości 25 metrów.

Obiekt składa się z zapory ziemnej na Brdzie w Pieczyskach, kanału lateralnego wykorzystującego ciąg jezior polodowcowych biegnących równolegle do Brdy, uzupełnionych  przekopem pomiędzy nimi, jazu awaryjnego, kanału roboczego, zamku wodnego, rurociągów doprowadzających wodę do elektrowni w Samociążku, samej elektrowni wodnej i kanału odpływowego łączącego elektrownię wodną z rzeką Brdą.

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najpopularniejsze
Najnowsze Najstarsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mateusz Galiński
Gość
Mateusz Galiński
12 grudnia 2021 16:26

Super

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

Na topie

1
0
Czekamy na Twój komentarzx
()
x