18.6 C
Świecie
sobota 13 sierpnia 2022
Strona głównaInwestycje4 mln 500 tys. zł za rewitalizację rynku w Koronowie. Radni podjęli...

4 mln 500 tys. zł za rewitalizację rynku w Koronowie. Radni podjęli decyzję

Dzisiaj (12 lipca) odbyła się jedna z kluczowych sesji Rady Miejskiej w Koronowie w sprawie rewitalizacji rynku

Przypomnijmy, że władze Koronowa od dłuższego czasu myślą o przebudowie rynku w Koronowie. Projekt zakłada m.in. wyprofilowanie terenu, utwardzenie z płyt grafitowych oraz kostki brukowej i kamiennej, montaż nowych latarni, montaż elementów małej architektury, wykonanie zieleni i nasadzeń, montaż fontanny posadzkowej. Fontanna ma być wyposażona w 109 dysz oraz w system audio oraz oprogramowanie umożliwiające tworzenie choreografii „woda-światło-dźwięk”. Dzięki temu będzie możliwość organizowania wieczornych koncertów.

Brak konsultacji społecznych

Sprawa od samego początku budziła dużo emocji. Mieszkańcy zarzucili burmistrzowi brak konsultacji społecznych w tej sprawie. Ponadto wiele osób twierdzi, że w projekcie jest zbyt mało zieleni. Nazywają sprawę wprost, że nowy projekt rynku to „betonoza”.

Więcej niż planowała gmina

Pierwszy przetarg na rewitalizację rynku w Koronowie został unieważniony. W drugim postępowaniu zgłosiło się pięć firm. Gmina planowała przeznaczyć na zadanie 2 mln 950 tys. zł. Tymczasem po przetargu okazało się, że najtańsza oferta opiewa na kwotę 4 mln 500 tys. zł, zaś najdroższa na 8 mln 487 tys. zł.

„Brniemy w betony”

Dzisiaj (12 lipca) odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Koronowie. Radni musieli podjąć decyzję czy dołożyć środki finansowe na inwestycję. Swoje wątpliwości wyraziła m.in. radna Ewa Szymańska. Jak twierdzi nie jest to w tym momencie priorytet. – Nie widziałam projektu, nie mogliśmy wnieść sugestii – mówiła na sesji radna. – Miasta odchodzą od betonowania, a my brniemy w te betony – dodała.

„Zmiany są potrzebne”

Jak zaznaczył burmistrz Patryk Mikołajewski słowo „betonoza” jest całkowicie błędnym określeniem. Jego zdaniem zmiany na rynku są potrzebne, aby przyciągnąć inwestorów. Jako przykład podał rewitalizację rynku w Fordonie, gdzie po remoncie przebywa bardzo dużo osób.

Elewacje kamienic

Radna Katarzyna Karwat również zwróciła uwagę na niepotrzebne betonowanie rynku. – Od samego początku nie jestem przekonana – mówiła radna. – Może warto byłoby zainwestować w elewacje kamienic i zająć się nieszczęsnym Domem Towarowym – dodała.

Mniej miejsc parkingowych

Natomiast radna Mirosława Holka zwróciła uwagę na zmniejszenie ilości miejsc parkingowych. Jak tłumaczył burmistrz w przypadku modernizacji drogi krajowej numer 56 ten parking i tak zostanie zabrany, ponieważ tak mówią przepisy.

Na sesje przybył także właściciel budynku, gdzie mieścił się Dom Towarowy oraz właściciel kamienicy w której funkcjonuje sklep sieci Biedronka. Ogólnie byli oni za zmianami na rynku jednak również dostrzegli problem związany z brakiem miejsc parkingowych.

Jak głosowali radni?

Jak już wspomnieliśmy gmina planowała przeznaczyć na inwestycję 2 mln 950 tys. zł Po przetargu okazało się, że najtańsza kwota to 4 mln 500 tys. zł. Konieczne było zatem wyrażenie zgody radnych na wprowadzenie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej i budżecie gminy Koronowo na 2022 rok. W sprawie zmianom w WPF-ie przeciwni byli radni Piotr Mitera, Mirosława Holka i Stanisław Gliszczyński, a od głosu wstrzymał się Marian Kuropatwiński. Jeżeli chodzi o zmiany w budżecie to przeciwni byli radni Stanisław Gliszczyński, Piotr Mitera i Mirosława Holka.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najlepsze komentarze

1

Prom na Zalewie Koronowskim. Co z funkcjonowaniem…

PROM JEST 0BIEKTEM WYJĄTKOWYM I WARTYM UTRZYMANIA JAK INNE CHARAKTERYSTYCZNE…


Na topie